Navigation Menu+

Wysypka swędząca u dziecka — od czego może się pojawić?

Posted on sty 23, 2023 by in informacje |

Zmiany skórne u dzieci, mogą przybierać różne formy: plam, ropnych wykwitów, opuchnięć. Każda wysypka swędząca powinna być poddana ocenie pediatry, celem zbadania przyczyn jej wystąpienia. Jakie może być ich podłoże?

Czy wysypka swędząca u dziecka może być objawem alergii?

Wysypka swędząca na ciele może mieć różne przyczyny. Z jednej strony wywołać ją może kontakt z substancją drażniącą: chemią domową, kosmetykami itp. przez choroby zakaźne, wirusy i bakterie, ale także leki. Przybiera postać czerwonych krostek, plamek, bąbelków, które powodują świąd, pieczenie, a niekiedy ból przy dotyku. Odróżnienie zmian skórnych alergicznych od np. wirusowych może przysparzać trochę trudności.

Wysypka swędząca np. przy odrze w pierwszej kolejności pojawia się na tułowiu i kończynach przybiera postać ciemnoczerwonych plamek i grudek. Przy ospie są to czerwone plamki wypełnione płynem surowiczym, grudki i pęcherzyki, które opanowują ciało w podobnej kolejności jak w momencie zachorowania na odrę. Gdy mamy do czynienia z wykwitami alergicznymi zwykle będą mieć one charakter miejscowy, przypominać będą ślady po oparzeniu pokrzywą, dlatego potocznie nazywa się po prostu pokrzywką.

Jakie leczenie zastosować, gdy pojawi się wysypka swędząca z obrzękiem?

Leczenie problemów skórnych nie jest bardzo skomplikowane, ale wymaga cierpliwości i systematyczności. Gdy pojawi się wysypka swędząca, której towarzyszy obrzęk warto sięgnąć po leki, które pomogą złagodzić objawy chorobotwórcze, w przypadku małych dzieci zawsze warto sięgnąć porady lekarza rodzinnego, który pokieruje leczeniem — w razie potrzeby skieruje pacjenta do dermatologa lub alergologa, w przypadku podejrzenia wysypki o podłożu alergicznym. Spośród preparatów stosowanych na skórę w leczeniu wysypki swędzącej dobre efekty uzyskuje się po zastosowaniu pudru płynnego. Zawartość cynku tlenku stymuluje proces gojenia się ran. Benzokaina miejscowo znieczula, natomiast mentol działa chłodząco, znieczulająco oraz przeciwświądowo.