Navigation Menu+

Skurcze nóg – jak sobie radzić?

Posted on kwi 26, 2023 by in porady |

Trwają kilka sekund i powodują silny nóg – mowa o skurczach mięśni, które skutecznie mogą uprzykrzyć sen czy normalne funkcjonowanie. Skurcze nóg są oznaką niedoboru witamin w organizmie. Jak sobie z nimi radzić?

Skurcze nóg to nagły ból, powstały w wyniku zmiany napięcia w włóknach mięśniowych. Napad trwa kilka sekund, ale jest bardzo bolesny. Często po skurczu nóg przez długi czas pozostaje uczucie bólu w miejscu skurczu.

Jakie są przyczyny skurczu nóg?

Brak wystarczającej ilości magnezu w organizmie i zaburzenie gospodarki elektrolitowej w organizmie to główne przyczyny skurczów nóg.

Skurcze nóg mają swoje źródło w prowadzonym trybie życia. Przemęczenie, przetrenowanie, odwodnienie organizmu czy spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny to główne przyczyny skurczu. Na silne skurcze nóg, wówczas może pomóc odpoczynek i zbilansowana dieta. Innymi przyczynami zmian napięcia w mięśniach może być także siedzący tryb życia, niewydolność żylna, miażdżyca, otyłość, a także cukrzyca czy anemia.

Długotrwale utrzymujące się skurcze nóg to sygnał, którego nie wolno bagatelizować. Może świadczyć o problemach zdrowotnych, które należy jak najszybciej zdiagnozować. Konieczna będzie wizyta u lekarza, który zleci odpowiednie badania i leki.

Jak radzić sobie ze skurczem nóg?

Na skurcze nóg najlepszym rozwiązaniem jest zmiana stylu życia. Ograniczenie siedzącego trybu życia, wprowadzenie lekkiej aktywności fizycznej, a także zbilansowana dieta, bogata w odpowiednie mikro i makroskładniki, zwłaszcza magnez i potas. To klucz do pozbycia się problemu skurczu nóg. Jeśli zaczynają nam one dokuczać, wówczas należy rozważyć suplementację magnezu, który wspiera przewodnictwo nerwowe w mięśniach, przyczyniając się do prawidłowego funkcjonowania mięśni.

Skurcze nóg pojawiają się nagle, najczęściej w nocy i są bardzo bolesne. Co wówczas zrobić. Przede wszystkim należy zachować spokój. Należy odczekać, aż skurcz minie. Można pomóc sobie poprzez masowanie bolącego miejsca. Pomocne jest rozprostowanie skurczonych palców u stóp. Należy pamiętać, by podczas skurczu nóg nie stawać na nodze, w której doszło do zmiany napięcia mięśni. Może to prowadzić do urazu.

Pomocne w walce ze skurczami nóg, oprócz odpowiedniej suplementacji, może być ciepła kąpiel i delikatne masaże, wspierające krążenie. Gorąca kąpie czy masaże skutecznie rozluźni mięśni.