Navigation Menu+

W walce z katarem – czyli jak domowymi sposobami uporać się z przeziębieniem?

Posted on lut 4, 2017 by in informacje, leczenie, profilaktyka |

Jesienna aura sprzyja licznym infekcjom, które w szybki sposób poszerzają grono zarażonych. Co robić, gdy sezon na kaszel i katar zostaje otwarty i te dokuczliwe dolegliwości dopadają i nas? Zamiast od razu atakować organizm bronią farmakologiczną, warto przy pierwszych objawach przeziębienia sięgnąć po domowe receptury. Oto kilka z nich.

1. Herbata + cytryna + sok z malin = niezwykła moc.

Ciepła herbata z wyciśniętym sokiem z cytryny oraz dodatkiem soku z malin ma właściwości rozgrzewające, antyseptyczne oraz stymuluję prace gruczołów potowych. Sok z malin w herbacie można też zastąpić wyciągiem z lipy lub czarnego bzu. Efekt jest taki sam.

2. Cudowny imbir.

O szerokim wachlarzu możliwości medycznych imbiru słyszy się wiele. W kontekście przeziębienia działa na organizm jak naturalny antybiotyk hamując rozwój dolegliwości. Ten niezwykły korzeń o ostrym smaku, dodany do herbaty działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Zalecany jesienną i zimową porą jako profilaktyka przed infekcjami.

3. Dobrodziejstwo miodu.

Miód, poza walorami smakowymi ma też zastosowanie lecznicze. Sięganie po niego przy pierwszych oznakach przeziębienia jest strzałem w dziesiątkę. Działa przeciwzapalnie i wpływa wzmacniająco na układ odpornościowy organizmu. Dodany do herbaty ma więcej właściwości leczniczych niż niektóre syntetyczne leki na przeziębienie.

4. Inhalacje z majeranku.

Inhalacje można wykonać w łatwy sposób nawet jeśli nie posiada się inhalatora. Wystarczy pochylić się nad naczyniem z gorącą wodą zmieszaną z majerankiem i wdychać roztaczającą się woń. Taka domowa aromaterapia doskonale oczyszcza górne drogi oddechowe i ułatwia oddychanie.

5. Syrop z cebuli – smaki dzieciństwa.

Któż z nas nie pamięta smaku domowego syropu z uporem aplikowanego przez nasze mamy? Ta stara receptura – cebula plus cukier – sprawdza się przy przeziębieniu po dziś dzień. Łagodzi kaszel i działa wykrztuśnie.

Naturalnych leków z domowej apteki jest cała gama. Polecane są dla dorosłych i dzieci. Należy jednak pamiętać, iż działają profilaktycznie i łagodzą pierwsze objawy infekcji. W przypadku nasilania dolegliwości należy się skonsultować z lekarzem.