Navigation Menu+

Szyna CPM – zbiór najważniejszych informacji

Posted on wrz 5, 2022 by in informacje |

złamana noga

Właśnie idziesz na pierwszą wizytę rehabilitacyjną w sprawie usprawnienia kończyny? W takim razie z pewnością zajęcia będą uwzględniały użycie szyny CPM. Urządzenie, jakim jest szyna CPM, pozwala wykonywać ciągłe ruchy zginania i prostowania mięśni. Korzystając z tego sprzętu, można zabezpieczyć kończyny przed sztywnością stawów i zwiększyć ich ruchomości zarówno po urazach, jak i operacjach. Najczęściej szyna CPM jest użytkowana przez osoby, mające problemy ze stawem skokowym. Jeśli chcesz więcej przeczytać o takim sprzęcie, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Zapraszamy do lektury!

Szyna CPM – czym jest?

Omawiane elektryczne urządzenie, jakim jest szyna CPM (wypożyczalnia Warszawa), pozwala poprawić ruchomość w stawach. Nie bez powodu zresztą wziął się skrót, pochodzący od ang. rozwinięcia Continuous Passive Motion. W języku polskim wspomniane określenie oznacza ciągły ruch bierny oraz w pełni przedstawia charakter i funkcjonalność szyny. Dzięki szynie CPM osoby borykająca się z urazem bądź dysfunkcją może pasywnie zginać i prostować kończyny, podczas gdy takie czynności bez sprzętu tego typu nie byłyby możliwe.

Najwięcej osób wykorzystuje taki sprzęt, aby zmniejszyć sztywność i poprawić gojenie stawu kolanowego. Dzięki funkcjonalności szyny jest ona wykorzystywana także w rehabilitacjach, które obejmują leczenie stawu ramiennego, biodrowego oraz łokciowego.

Szyna CPM – kto powinien z niej skorzystać?

Jak już wspominaliśmy, szyna CPM cechuje się niezwykłą funkcjonalnością, dlatego jest użytkowana przez osoby, które mają różnego typu problemy ze stawami. Najczęściej jednak lekarze rekomendują używanie szyny tego typu w okresie pooperacyjnym, kiedy ważna jest odpowiednio dobrana rehabilitacji, składająca się z przemyślanych ćwiczeń.

Zazwyczaj szyna CPM (wypożyczalnia Warszawa) jest wykorzystywana w czasie rehabilitacji po artrotomii i artroskopii, a także po urazach, operacjach i zabiegach związanych z układem kostnym. Fizjoterapeuci wskazują, że CPM szyna jest doskonałą alternatywą dla osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą uczestniczyć aktywnej rehabilitacji.