Navigation Menu+

Śmierć kupowana na receptę

Posted on wrz 18, 2018 by in informacje |

Zbadanie przyczyny każdego zgonu jest bardzo trudne, lub niemożliwe. Są jednak przypadki, w których udaje się wykryć przyczynę w postaci substancji chemicznej, która spowodowała śmierć. Każdy taki przypadek jest doliczany do listy, która tworzy statystyki przyczyn zgonów, okazuje się bowiem, że śmiertelne zatrucia lekami i substancjami dostępnymi na receptę stają się coraz częstsze.

Leki przeciwbólowe gwoździem do trumny

Według statystyk prowadzonych przez organizacje i stowarzyszenia kontroli zatruć w USA, na czele listy znajdują się przede wszystkim analgetyki, które popularnie nazywa się lekami przeciwbólowymi. Przykładowo w 2015 roku udowodniono ponad 300 tysięcy zgonów spowodowanych zatruciem właśnie lekami przeciwbólowymi, co stanowi 11% wszystkich przypadków śmiertelnych.

Czystość, uroda i śmierć

Na drugim i trzecim miejscu w niechlubnych statystykach znajdują się bardzo niepozorne środki czystości, oraz kosmetyki, które większość z nas ma w domu i których używa regularnie. Aż trudno sobie wyobrazić, że tak łatwo może dojść do zatrucia, jednak liczby pokazują, że chemikalia stosowane na co dzień w domu spowodowały łącznie aż prawie 15% wszystkich śmiertelnych zatruć. Warto jednak sprawdzić etykiety na opakowaniach i z większą ostrożnością stosować nieznane substancje.

Na spokój, na sen, na wieczny sen…

Nieco poniżej 6% przypadków zostało spowodowanych lekami ułatwiającymi niezbędne, codzienne czynności, okazuje się jednak, że w wielu przypadkach (ponad 150 tys.) zamiast pomóc, śmiertelnie zaszkodziły.