Skutki siedzącego trybu życia
Jak pokazują badania, siedzenie znajduje się wyżej w hierarchii ryzykownych zachowań niż picie alkoholu czy palenie papierosów. Coraz więcej osób niemalże cały dzień spędza przy biurku, by po pracy zrelaksować się przed telewizorem, co może mieć katastrofalne skutki dla naszego zdrowia.
Pierwszym z nich są zaparcia. Związane są one z faktem, że brak ruchu osłabia mięśnie jamy brzusznej, co sprzyja spowolnieniu ruchu jelit i rozwojowi tak zwanego syndromu leniwego jelita, który objawia się tym, że stopniowo przestają funkcjonować mechanizmy odpowiadające za odruch wypróżnienia. Długotrwałe zaleganie resztek pokarmowych przyczynia się do produkcji substancji toksycznych, które oddziałują negatywnie na kondycję jelit powodując stany zapalne i podrażnienia oraz pogorszenie ogólnego samopoczucia (pojawić może się wówczas między innymi osłabienie czy bóle głowy).
Kolejny skutek siedzącego trybu życia to żylaki. Gdy mięśnie nóg nie pracują, unieruchomiona zostaje tak zwana pompa mięśniowo – zastawkowa, która tłoczy krew ku górze do serca. Zalega ona w żyłach, napiera na ścianki i powoduje ich osłabienie i rozszerzenie.
Pochylanie się do przodu i garbienie podczas pracy przy komputerze przyczyniać może się również do bólów głowy. Związane jest to z faktem, że w pozycji tej często napinamy mięśnie twarzy i zaciskamy szczęki. Bólom głowy sprzyjać może również niedotlenienie związane z kłopotami z oddychaniem. Dochodzi do nich, jako że w czasie długiego siedzenia napinamy mięśnie brzucha, co sprawia, że wdech i wydech stają się niepełne.
Siedzący tryb życia ma także negatywny wpływ na nasz kręgosłup – siedząc obciążamy go bowiem prawie dwukrotnie bardziej niż przebywając w pozycji stojącej. Tego typu przeciążenia w połączeniu z brakiem ruchu znacząco osłabiają mięśnie oraz więzadła odpowiedzialne za utrzymanie go w prawidłowej pozycji. Pojawić mogą się również deformacje takie, jak skolioza, odstające łopatki czy okrągłe plecy. Długotrwałe siedzenie przyczynia się niekiedy także do pojawienia się osteoporozy oraz różnego rodzaju zwyrodnień stawów.