Navigation Menu+

Protezy kończyn górnych – czym są protezy mechaniczne?

Posted on wrz 13, 2022 by in informacje |

Osoby, które na skutek nieszczęśliwych wypadków, całkowicie utraciły kończyne lub kończyny górne, dzięki wykorzystaniu odpowiednio dopasowanej protezy, mogą w pełni odzyskać utraconą sprawność kończyn. Choć dotychczas pacjenci mieli do wyboru klasyczne protezy, obecnie dzięki rozwojowi technologii osoby potrzebujące mogą wykorzystać nowoczesne protezy mechaniczne. Protezy mechaniczne charakteryzują się specjalistycznymi mechanizmami, dzięki którym możliwe jest wykonywanie podstawowych czynności każdego dnia. 

Jak działają protezy mechaniczne rąk? 

Dzięki protezom mechanicznym możliwe jest chwytanie oraz obracanie nawet małych przedmiotów. Krótko mówiąc, protezy mechaniczne rąk pozwalają na odzyskanie zdolności manualnych, utraconych na skutek amputacji. Protezy mechaniczne są dobierane indywidualnie do potrzeb, wieku oraz stanu kikuta pacjenta. W celu uruchomienia mechanizmu protezy, a co za tym idzie poruszania nią, wykorzystuje się najczęściej obręcz barkową oraz pozostałość amputowanej kończyny. Możliwe jest to dzięki systemowi zawieszenia mechanizmów na specjalnych linach, które pozwalają na otwieranie i zamykanie dłoni, ale też unieruchomienie i odblokowanie stawu łokciowego. Protezy mechaniczne rąk posiadają dwa podstawowe systemy sterowania tj. czynny i bierny. System czynny opiera się na wykorzystaniu siły mięśni, natomiast system bierny wymaga wspomagania się zdrową ręką, w celu poruszania protezą. 

Jak dobrać odpowiednią protezę kończyny górnej? 

Za dopasowanie protezy kończyny górnej odpowiada specjalista protetyk, który nie tylko zadba o komfort pacjenta, ale również odpowiednie dopasowanie protezy do kikuta. Dlatego też, przed otrzymaniem protezy, pacjenci muszą przejść przez długotrwały i często męczący proces, którego efektem będzie otrzymanie dopasowanej i jakościowej protezy kończyny górnej lub dolnej. Protetyk, dzięki przeprowadzonemu z pacjentem wywiadowi, będzie mógł stworzyć protezę, która pozwoli mu wykonywać codzienne obowiązki bez odczuwania dyskomfortu.