Navigation Menu+

Jak sobie poradzić z uciążliwą zgagą?

Posted on mar 15, 2017 by in informacje, leczenie, profilaktyka |

Zgaga to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, dokuczająca codziennie nawet co piątej osobie, a w szczególności cierpiącym na otyłość oraz kobietom w ciąży. Typowym jej objawem jest uczucie pieczenia w przełyku oraz za mostkiem, spowodowane cofaniem się kwasu z żołądka. Pozbycie się jej nie należy do rzeczy łatwych i wymaga wprowadzenia odpowiednich zmian w stylu życia. Jak zatem można poradzić sobie ze zgagą?

Wyeliminowanie szkodzących produktów

Jednym z czynników odpowiedzialnych za powstawanie zgagi są złe nawyki żywieniowe. Często pojawia się ona po zbyt ciężkim i tłustym posiłku, kawie, herbacie oraz alkoholu, spożytych zbyt szybko lub w zbyt dużych ilościach. Jeśli zależy nam na tym, aby nieprzyjemne uczucie zniknęło, powinniśmy zdecydowanie zastanowić się nad tym, co spożywamy. Pomocne tu może okazać się zapisywanie tego, co zjedliśmy w ciągu dnia oraz jakie miało to wpływ na nasz przełyk. W ten sposób łatwiej będzie zauważyć i wyeliminować produkty, które wpływają negatywnie na nasz organizm.

Zadbanie o odpowiednią dietę

Kiedy już usuniemy z naszego jadłospisu niekorzystnie działające na nas składniki, musimy oczywiście czymś je zastąpić. Mówi się, że na przypadłości związane ze zgagą, pomóc może picie słabej herbaty z odtłuszczonym mlekiem, cytryną lub imbirem. Innymi polecanymi napojami się napary z mięty oraz dziurawca, które potrafią przyspieszyć proces trawienny. Do jedzenia natomiast świetnie nadadzą się migdały. Nie powinniśmy jednak zjadać ich więcej niż piętnaście dziennie, ponieważ są bardzo kaloryczne.

Odpoczywanie w komfortowej pozycji

Osobom, które cierpią na zgagę, poleca się spanie z głową na podwyższeniu. Może to być nawet pozycja półsiedząca. Po samym posiłku natomiast, warto jest odpoczywać w pozycji siedzącej, tak aby ułatwić przesuwanie się treści pokarmowej we właściwym kierunku.

Spotkanie z lekarzem

Zdarza się, że zgaga występuje nie tylko jako efekt zbyt obfitej kolacji, ale może również być objawem poważnej choroby. W związku z tym, jeśli często nam towarzyszy, warto jest wybrać się na konsultację z lekarzem.