Navigation Menu+

Poradnia audiologiczna dla dzieci — Kiedy udać się z dzieckiem do poradni audiologicznej?

Posted on mar 11, 2023 by in informacje |

Audiometria to metoda badania słuchu, przeprowadzana w specjalnym pomieszczeniu zwanym kabiną ciszy, przy użyciu audiometru i specjalnych słuchawek. Poradnia audiologiczna diagnozuje zaburzenia słuchu zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Kiedy potrzebny jest audiolog dziecięcy?

Jak funkcjonuje poradnia audiologiczna dla dzieci?

Poradnia audiologiczna dla dzieci diagnozuje i leczy zaburzenia słuchu u pacjentów w wieku poniżej 18 roku życia. Zwykle audiolog dziecięcy jest potrzebny, gdy badanie u laryngologa dziecięcego nie wykaże żadnych zmian w układzie ucha środkowego, przewodu słuchowego od strony laryngologicznej. Jednym z sygnałów, które są wskazówką do udania się do poradni audiologicznej z dzieckiem, mogą być różnego rodzaju dolegliwości — pozornie niegroźne, a w perspektywie czasu znacząco wpływające na działanie narządu słuchu.

Mowa tu o np. o przewlekłej chrypce, przedłużającym się podrażnieniu lub drapaniu w gardle, krtani, uczuciu zatykania uszu, pogorszeniu słyszenia, zaburzeniach połykania, zmianami na języku, zanikaniem głosu, ale przede wszystkim podejrzeniu ubytku słuchu i niedosłuchu. W odróżnieniu od laryngologa, który bada stan fizyczny narządu słuchu, audiolog skupia się na dolegliwościach ze strony zmysłu słuchu.

Jak przebiega badanie u audiologa w poradni audiologicznej u dzieci?

Przebieg badania w poradni audiologicznej u dziecka zależy od wieku pacjenta. Wyróżnić można audiometrię totalną — określającą stopień upośledzenia słuchu, na podstawie oszacowania tzw. progu słyszenia, czyli najcichszego dźwięku, który jest w stanie usłyszeć pacjent. Następną metodą badawczą jest tympanometria – badanie określające stan ucha środkowego oraz badanie ABR (BERA) przedstawiająca reakcję pnia mózgu na konkretny dźwięk.

Audiolog potrafi pomóc już nawet 2-letniemu dziecku, zwłaszcza gdy ma ono trudności w samodzielnym funkcjonowaniu w grupie, czy też w przedszkolu, miejscach, w których musi wykazać się samodzielnością i odwagą.