Objawy Hashimoto – kiedy powinniśmy udać się na badania?
Przewlekłe zapalenie tarczycy, czyli inaczej Hashimoto, to choroba o nieznanym pochodzeniu. Jej leczenie skupia się na skutkach choroby, a samo zdiagnozowanie schorzenia nie jest łatwe. Jakie mogą być objawy Hashimoto i kiedy powinniśmy udać się do lekarza?
Choroba Hashimoto jest wyjątkowo problematycznym schorzeniem z punktu widzenia medycyny. Nawet dzisiaj lekarze nie wiedzą co jest przyczyną przewlekłego zapalenia tarczycy, ani w jaki sposób można mu zapobiec. Hashimoto to choroba autoimmunologiczna – organizm zwraca się przeciwko sobie na skutek błędu układu odpornościowego. Osoby cierpiące na przewlekłe zapalenie tarczycy to przede wszystkim kobiety, gównie po 45 roku życia, jednak coraz częściej obserwuje się wzrost zachorowań u osób młodszych. Przypuszcza się, że przyczynami choroby są czynniki genetyczne, ale także stresujących tryb życia. Tarczyca jest organem, który wpływa na cały nasz organizm, dlatego też nie jest łatwo szybko zdiagnozować chorobę.
Choroba Hashimoto niekiedy przebiega bezobjawowo i zostaje wykryta dopiero w trakcie badań. Pacjenci najczęściej są nieświadomi swojej choroby, a z pozoru błahe objawy nie zwracają ich uwagi, choć ich przyczyną jest przewlekła choroba. Do lekarza zwykle udają się z powodu trudności z zajściem w ciążę, z zawrotami głowy, zaburzeniami rytmu serca czy spowolnionym metabolizmem. Tego typu objawy najczęściej nie są łączone z tarczycą – pacjenci uznają, że ich przyczyną jest stres bądź kojarzą je z upływającym czasem i wiekiem. Nic bardziej mylnego- nie warto bagatelizować żadnych zmian w funkcjonowaniu naszego organizmu. Jeżeli podejrzenie padnie na tarczycę, lekarz skieruje nas na badanie USG i pomiar poziomu TSH.
Wyniki szczegółowych badań tarczyc, mogą wyraźnie wskazać chorobę, a co za tym idzie, rozpoczniemy kurację. Leczenie przewlekłego zapalenia tarczycy to przede wszystkim leki przeciwzapalne, przyjmowaniu hormonu i prawidłowa dieta. Bardzo ważne będzie systematyczne kontrolowanie stanu zdrowia i zmian w organizmie.