Najlepszy psycholog rodzinny. Poznań i okolice
Kto powinien skorzystać z pomocy terapeuty rodzinnego?
Problemy dotykają nie tylko pojedyncze jednostki, ale również grupy ludzi. Z terapii mogą skorzystać zarówno pary będące w związku, małżeństwa, jak i całe rodziny. Sytuacji, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne oraz samopoczucie, może być naprawdę wiele. Pacjenci najczęściej zgłaszają się z problemami, które dotyczą konfliktów w relacjach partnerskich/małżeńskich, ale również pomiędzy rodzicem, a dzieckiem. Z terapii rodzinnej powinny skorzystać rodziny, które doświadczyły lub właśnie doświadczają bolesnych, traumatycznych sytuacji, z którymi nie potrafią sobie samodzielnie poradzić, jak np. śmierć bliskiej osoby. Bardzo częstym problemem, z którym zgłaszają się zaniepokojeni rodzice, są problemy edukacyjne ich dzieci oraz kłopoty związane z ich funkcjonowaniem w grupie rówieśników. Wszystkie te problemy z pewnością uda się rozwiązać, jeśli trafi się na dobrego psychologa rodzinnego, który potrafi słuchać i wyciągać właściwe wnioski. Specjalista podpowie nam, jak powinniśmy pracować z dziećmi/nad swoim związkiem, aby przyniosło to korzyści dla każdej strony.
Jak wygląda terapia rodzinna?
Bardzo istotne jest, aby w terapii rodzinnej brali udział wszyscy członkowie rodziny. Jeżeli mamy problem z jednym dzieckiem, ale odbija się to również na drugim, to istotne jest, aby ono również uczestniczyło w organizowanych spotkaniach. Brak jednego członka rodziny nie jest oczywiście powodem, aby nie przeprowadzać terapii, jednak dużo szybsze rezultaty uzyskamy, gdy obecni będą wszyscy. Osoby, które podejmują decyzję o rozpoczęciu terapii, nie powinny się do niej zrażać. Pierwsze spotkanie zawsze jest najtrudniejsze, gdyż jest to całkowicie nowa sytuacja dla całej rodziny. Przed terapeutą również stoi trudne zadanie – określenie relacji, które panują w rodzinie oraz problemów dnia codziennego, które negatywnie wpływają na jej funkcjonowanie. Dobry i doświadczony terapeuta wie, że podczas trwania terapii, nie wolno faworyzować żadnego członka rodziny. Podejście musi być bezstronne, aby nikt nie poczuł się wykluczony lub pokrzywdzony. Celem takich spotkań jest wskazanie przez terapeutę źródła problemu oraz przekazanie wskazówek i rad, które skutecznie pomogą je rozwiązać.
Poznań – psychoterapia. Gdzie szukać pomocy?
Na terenie Poznania działa wiele różnych poradni psychologicznych – zarówno państwowych, jak i publicznych. Jedną z nich jest Pracownia Rozwoju Osobistego Kreska, w której pracują wykwalifikowani psychologowie, pedagodzy oraz psychoterapeuci. W poradni każdy pacjent jest traktowany indywidualnie, co ma znaczący wpływ na powodzenie terapii. Podczas terapii rodzinnej, rolą psychologa, jest odegranie roli bezstronnego mediatora, który ma wysłuchać każdego członka rodziny, a następnie znaleźć źródło problemu. W kolejnym etapie psycholog wskazuje metody oraz sposoby, które mają skutecznie zniwelować powstające problemy. Terapia rodzinna to idealny czas, który pozwala nam na poznanie potrzeb, obaw i uczuć pozostałych członków rodziny, o których wcześniej mogliśmy nie mieć pojęcia.