Navigation Menu+

Nagły ból zęba – co to znaczy i co należy zrobić?

Posted on kwi 1, 2021 by in stomatologia |

Nagły ból zęba - co to znaczy i co należy zrobić?

Dolegliwości związane z bólem zębów są jednymi z tych najbardziej uciążliwych i najmniej komfortowych. Szczególnie, gdy dzieje się to niespodziewanie – podczas świąt czy w trakcie urlopu. Jeśli dostrzegasz pewne zmiany związane ze zdrowiem i samopoczuciem, które skutecznie odbierają radość życia, zareaguj na to szybko. Odczuwasz przeszywający ból po zjedzeniu czegoś zimnego bądź wypiciu gorącej kawy? To nie musi oznaczać normalnej reakcji. Być może Twoje zęby wymagają nagłego leczenia, ponieważ pojawił się stan zapalny. Ustal przyczynę bólu i nie bój się iść do lekarza. Dziś dentysta w święta to żaden problem.

Czemu boli ząb? Co oznacza nagły ból?

Ni stąd, ni zowąd odczuwasz silny, dokuczliwy ból zęba? Reaguj szybko, ponieważ zaniechanie podjęcia jakichkolwiek kroków w nadziei, że samo przejdzie, może mieć wyłącznie negatywne skutki. Ból zęba niestety często dopada nas w najmniej oczekiwanych momentach. Najczęściej rozpoczyna się od delikatnych sygnałów – wrażenia ćmienia, dyskomfortu – by za chwilę zmienić się w naprawdę uciążliwe, pulsujące kłucie. Co gorsza, ból ten często przechodzi od zębów aż po całą szczękę i promieniuje do uszu i głowy, przez co skutecznie pogarsza nasze funkcjonowanie. Zdarzyło Ci się tak w dni wolne, gdy nie było możliwości wybrać się do lekarza i trzeba było ratować się środkami farmakologicznymi, które wyłącznie zagłuszały ból, nie pomagając przy tym? Dziś bez problemu możesz sobie z tym poradzić, odwiedzając specjalistę – nawet w Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Dentysta w święta to rozwiązanie dla wszystkich osób, które wymagają nagłego leczenia. W końcu często ból zęba oznacza ułamanie kawałka czy poważne problemy, jakich nie wolno bagatelizować.

Co robić, gdy zaczyna boleć ząb?

Oczekujesz wizyty specjalisty? W tym czasie możesz sobie nieco pomóc. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z naturalnych metod, które tymczasowo pozwalają zapomnieć o bólu bądź umożliwiają w miarę normalne funkcjonowanie. Zasada jest prosta – by sięgnąć po nie, musisz wiedzieć, jaka jest przyczyna bólu. Do sprawdzonych sposobów należy sięganie po:

  • goździki
  • czosnek
  • szałwię
  • propolis
  • olejek jodłowy

Masaż zęba i zimne okłady również są bardzo pomocne. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest profilaktyka oraz odpowiednia higiena.