Na czym polega leczenie kanałowe zębów?
Wiele osób na samą myśl o leczeniu kanałowym zębów zaczyna się stresować. Wydaje nam się, że leczenie kanałowe jest bolesne, drogie i skomplikowane. Endodoncja intensywnie się rozwija, przez co leczenie chorób tkanek wewnątrz zębów staje się o wiele łatwiejsze, szczególnie dla pacjentów. Leczenie nie musi już trwać wiele tygodni, czasami wystarczy nawet jedna wizyta u dentysty aby mieć wyleczonego zęba. Dowiedz się na czym dokładnie polega leczenie kanałowe i przygotuj się do wizyty u dentysty!
Leczenie kanałowe – kiedy się je przeprowadza?
Na początku warto wytłumaczyć, kiedy tak naprawdę jest konieczne leczenie kanałowe. Dentyści decydują się na ten zabieg w momencie, kiedy nerwy i naczynia wewnątrz zęba (czyli miazga zębowa) są w stanie nieodwracalnego i niemożliwego do wyleczenia zapalenia. Do takich stanów zapalnych prowadzi najczęściej nieprawidłowo leczona lub w ogóle nieleczona próchnica. Pacjenci cierpią wtedy na nasilający się ból zęba. Leczenie kanałowe pod mikroskopem stosuje się także w przypadku martwicy zęba, kiedy miazga obumarła, np. z powodu urazu. Ten zabieg można przeprowadzić, gdy doszło do zapalenia tkanek otaczających korzeń zęba czy zgorzeli miazgi.
Leczenie kanałowe pierwotne i wtórne
W każdym z tych przypadków leczenie kanałowe pomaga wyeliminować ból zęba oraz uniknąć konieczności jego ekstrakcji. Gdy dentysta po raz pierwszy leczy ząb kanałowo mówimy o leczeniu kanałowym pierwotnym. Z kolei, gdy ząb trzeba leczyć ponownie bo został nieprawidłowo wypełniony, lekarz przeprowadza leczenie wtórne.
Jak przebiega leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Prześwietlenie i znieluczenie
Jak dokładnie przebiega leczenie kanałowe pod mikroskopem? Stomatolog rozpoczyna od prześwietlenia zęba, co pozwala na określenie kształtu i długości kanału wymagającego leczenia. Zdjęcie rentgenowskie pozwala też na sprawdzenie czy infekcja dotarła do kości czy zajmuje tylko wnętrze zęba. Następnie dentysta dobiera odpowiednie znieczulenie miejscowe. Jest to często najistotniejsza część dla pacjentów, którzy obawiają się bólu.
Usuwanie miazgi, oczyszczanie kanału
Kiedy znieczulenie zacznie działać lekarz przystępuje do otwarcia zęba, aby dostać się do kanału. Ząb jest borowany, a miazga usuwana przy pomocy odpowiednich narzędzi. Wnętrze zęba jest następnie oczyszczane z zainfekowanej tkanki, z pozostałości po miazdze i z bakterii. Dentysta obficie płucze, a następnie suszy kanały.
Wypełnienie kanału i zęba
Kolejnym etapem jest wypełnienie kanału specjalnym materiałem o nazwie gutaperka. Zapobiegnie to ponownym infekcjom i zakażeniom. Dentysta może też zdecydować o uzupełnieniu kanału lekiem i pozostawienie go w zębie na pewien okres czasu, aby zwalczyć zakażenie. Po wypełnieniu kanału należy wypełnić dziurę, która powstała w celu dostania się do wnętrza zęba. Stomatolog odbudowuje ząb, najczęściej stosując do tego plombę.
Po przeprowadzeniu leczenia kanałowego warto podpytać lekarza, jak należy dbać o zęby po zabiegu.