Czy masaż leczniczy naprawdę działa?
Masaż leczniczy stosowany jest wobec pacjentów, skarżących się na dolegliwości kręgosłupa, bóle mięśni oraz stawów, jak również cierpiących na schorzenia wynikające z pojawiających się w obrębie układu ruchowego różnego rodzaju patologii. Jego celem staje się nie tylko zniwelowanie objawów bólowych, lecz także przywrócenie sprawności oraz korekcja nieprawidłowości. Można więc uznać, że leczniczy masaż spełnia wiele funkcji i odnosi się do pacjentów z różnych grup wiekowych, charakteryzujących się odmiennymi schorzeniami. W związku z tym masaż stanowi uniwersalny sposób rehabilitacji, adekwatny jako wspomagający środek terapeutyczny.
Jak działa masaż leczniczy?
Podstawą masażu leczniczego są wykonywane przez terapeutę ruchy, skierowane na wybrane partie ciała klienta – warto w tym miejscu podkreślić, że przebieg masażu zostaje zaprojektowany z uwzględnieniem indywidualnych dolegliwości, jak również wymagań zdrowotnych konkretnego pacjenta.
Działania masażysty mają na celu:
- rozluźnienie oraz zniwelowanie nadmiernego napięcia mięśni, jak również przywrócenie ich optymalnego naprężenia
-
zniesienie uciążliwego bólu, zazwyczaj poprzez stopniowe jego ograniczanie, aż do całkowitego ustąpienia po serii kilku masaży
-
przywrócenie sprawności motorycznej, dzięki sukcesywnemu zwiększeniu zakresu ruchu pacjenta
-
skorygowanie nieprawidłowej postawy dzięki uzyskaniu odpowiedniego napięcia mięśni, znacząco wpływającego na ułożenie całego ciała
Komfort podczas masażu leczniczego
Warto zaznaczyć, że masaż leczniczy nie powinien boleć – podobna kwestia wydaje się istotna, z uwagi na obawy wielu pacjentów przed przystąpieniem do rehabilitacji. Masaż leczniczy jako forma terapii manualnej odbywa się w sposób bezbolesny, z uwzględnieniem możliwości układu ruchu danego pacjenta – wszelkie czynności wykonywane są więc stopniowo, przy zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa.
Wobec powyższych informacji można uznać, że masaż leczniczy okazuje się skuteczną formą rehabilitacji, cechującą się dużym stopniem uniwersalności.