Navigation Menu+

Łuszczyca

Posted on mar 3, 2017 by in informacje, leczenie, profilaktyka |

Łuszczyca jest jednostką chorobową, która w dalszym ciągu ma charakter nieuleczalny. Pomimo tego wystąpienie łuszczycy wymaga ścisłej kontroli lekarza specjalisty, bowiem niezwykle ważne jest to, aby skutecznie łagodzić przykre objawy tej choroby. Posiadanie wiedzy na temat łuszczycy powinno być cenne dla każdego z nas, bowiem mimo tego, iż nie należy ona do chorób zakaźnych, to każdy z nas może na nią zachorować.

Przyczyny występowania łuszczycy do dnia dzisiejszego nie zostały dokładnie rozpoznane. Jest wiele teorii mówiących o powodach zachorowania na łuszczycę, jednak żadna z nich nie została rzetelnie potwierdzona konkretnymi badaniami i dowodami. Jedna z teorii mówi o tym, iż choroba ma podłoże autoimmunologiczne, co oznacza, że organizm ma destrukcyjne działanie na własne tkanki. Inne hipotezy zakładają natomiast, iż podłoże łuszczycy na charakter ściśle genetyczny. Łuszczyca jest chorobą, na którą można zachorować najczęściej pomiędzy 10. a 40. rokiem życia. Pomimo wysokiej zachorowalności właśnie w tym okresie wiekowym nie wyklucza się jednak przypadków, w których choroba pojawia się nawet po 70. roku życia. Istnieją pewne przypuszczenia, że do wystąpienia łuszczycy w tak późnym wieku mogą przyczyniać się leki przyjmowane w celu leczenia różnorodnych chorób serca. Według licznych naukowców nie bez znaczenia są też różnorakie infekcje bakteryjne oraz wirusowe, a także rozmaite stany zapalne, po których dochodzi do pierwszego wysiewu choroby.

Bez względu na to, jakie są pośrednie przyczyny powstania łuszczycy, chory musi podjąć odpowiednie leczenie. Skrócony do około 4 dni proces przemiany komórek skóry (w przypadku prawidłowo funkcjonującej skórze proces ten trwa od 26 do 28 dni!) powoduje, iż stare komórki nie nadążają ze złuszczaniem, w wyniku czego powstaje dużo grubszy naskórek niżeli w przypadku osób zdrowych. Tworząca się na ciele warstwa martwych komórek jest dodatkowo ogromnym problemem natury estetycznej, co powoduje, że wielu chorych boryka się również z depresją.