Navigation Menu+

Leczenie podagry: jak szybko wyleczyć dnę moczanową?

Posted on gru 5, 2021 by in leczenie |

Osoby chorujące na podagrę cierpią z powodu uporczywych bólów stawów, których podłoże leży w zbyt dużym stężeniu kwasu moczowego w organizmie. Do wystąpienia dny moczanowej  doprowadzają wieloletnie zaniedbania w sposobie odżywiania, nadmierne spożywanie tłustego mięsa, produktów wysoce przetworzonych z jednoczesnym marginalnym jedzeniem warzyw i owoców. Jak szybko wyleczyć dnę moczanową?

Na czym polega trudność leczenia podagry?

Leczenie dny moczanowej wymaga od pacjenta samozaparcia i wprowadzenia dużej ilości zmian w życiu codziennym. Leczenie farmakologiczne bowiem nie przyniesie w tym przypadku cudów. Lekarze mogą bowiem zająć się likwidowaniem stanów zapalnych w stawach, ulgą w bólu, ale nie sprawią, że przyczyny objawów chorobowych znikną. Chcąc zaleczyć podagrę do poziomu, w którym pozwoliłaby ona na codzienne funkcjonowanie bez bólu, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich zmian w diecie.

Jak szybko wyleczyć dnę moczanową?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie:Jak szybko wyleczyć dnę moczanową?” trzeba spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie jak bardzo jest się zdeterminowanym zacząć nowe życie. Jeśli potraktujemy sprawę poważnie i będziemy słuchać się rad lekarza i dietetyka klinicznego z całą pewnością pierwsze zmiany będzie można zaobserwować już w pierwszym tygodniu stosowania diety. Co prawda nie będą to żadne cuda, ale z pewnością mniej dokuczliwe bóle stawów, lepszy sen, czy też mniejszą drażliwość już będzie można zobaczyć i co ważniejsze poczuć.

Dieta na dnę moczanową powinna opierać się  na produktach alkalicznych i obojętnych, z mocnym ograniczeniem produktów zakwaszających organizm. Ogólnie należy przyjmować dużo płynów (2 litry dziennie), aby pomóc nerkom wypłukiwać kwas moczowy. Może to być woda mineralna, niesłodzona kawa, słaba herbata oraz kakao, choć najlepsze efekty daje spożywanie wody alkalicznej. Zupy powinny być przygotowywane wyłącznie na wywarach warzywnych, a spożywanie wędlin i kiełbasy do chleba ograniczyć. Nie wolno przekraczać dziennego spożycia 10 dag mięsa i wędlin łącznie. Zamiast tego warto włączyć pastę twarogową, masło z dodatkiem ziół, chrzanu lub z przecierem pomidorowym, spożywać więcej produktów roślinnych i świeżych owoców.