Jakie są zdrowotne korzyści z picia kawy?
Kawa ma liczne właściwości prozdrowotne, dlatego tak ceniona jest przez przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny. Co warto wiedzieć o tym napoju?
Czym jest kawa?
Kawa pozyskiwana jest z pestek czerwonych owoców, które rosną na wiecznie zielonym drzewie kawowcu. Uprawiany jest w strefie międzyzwrotnikowej w Afryce i Ameryce Południowej. Pestki są suszone, a następnie prażone, co powoduje zmianę koloru na brązowy.
Większość dostępnej w sklepach kawy to Arabica 70% i Robusta. Mają łagodny smak. Robusta jest nieco mocniejsza, ponieważ zawiera 50% więcej kofeiny.
Czy wiesz, że codzienne wypijanych jest 3 mln filiżanek kawy na całym świecie? Według WHO najwięcej kawy spożywa się w Skandynawii (ponad 10 kg rocznie na 1 mieszkańca). Dla porównania w Polsce wypijanych jest około 3 kg kawy rocznie na 1 dorosłą osobę.
Kofeina główny aktywny składnik kawy
Kofeina jest jednym z najważniejszych składników kawy, który jest odpowiedzialny za jej właściwości prozdrowotne. Substancja ta znalazła zastosowanie w wielu lekach m.in. przeciwmigrenowych, przeciwbólowych i pobudzających. Za dawkę leczniczą uznaje się 200 mg kofeiny, co odpowiada 4 małym filiżankom espresso lub 3 kubkom kawy rozpuszczalnej albo około 20 szklankom bezkofeinowej. Dla porównaniu w butelce 0,3l coca-coli jest 45 mg kofeiny.
Właściwości prozdrowotne kawy
Ze względu na wysoką zawartość kofeiny oraz 800 -1000 różnych chemicznych związków organicznych kawa ma wiele prozdrowotnych właściwości.
Ma działanie przeciwnowotworowe
Zawiera antyoksydant m.in. kwas chlorogenowy i kawowy, które neutralizują wolne rodniki w organizmie. Pomagają w usuwaniu toksyn. Przeprowadzone niedawno badania naukowe wykazały, że kawa zawiera więcej antyoksydantów, dzięki procesowi palenia ziaren.
Naukowcy z University of Southampton w swoich badaniach udowodnili, że picie kawy zmniejsza ryzyko występowania raka wątroby.
Poprawia pamięć i koncentrację
Ziarna kawy bogate są w kofeinę, teobrominę i teofilinę. Związki te mają korzystny wpływ na układ nerwowy, ponieważ przyspieszają przepływ impulsów elektrycznych w mózgu, co stymuluje procesy myślowe. Dzięki temu kawa pobudza umysł przy jednoczesnym zwiększeniu koncentracji. Kofeina ma najsilniejsze działanie na organizm już po około 3 godzinach od wypicia kawy.
Wspomaga leczenie chorób neurodegeneracyjnych
Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Illinois at Chicago (USA) udowodniły, że długotrwałe spożywanie kofeiny, teofiliny i teobrominy zmniejsza ryzyko występowania chorób neurodegeneracyjnych m.in. Parkinsona i Alzheimera.
Zmniejsza ryzyko występowania cukrzycy typu 2
Badania przeprowadzone przez National Institute for Public Health and the Environment, które zostały opublikowane w czasopiśmie Lancet, wykazały, że kawa może zmniejszać występowanie cukrzycy typu 2.
Pomaga w leczeniu alergii i astmy
Szereg przeprowadzonych do tej pory badań sugeruje, że kawa obniża poziom histaminy- substancji odpowiedzialnej za występowanie reakcji alergicznych. U astmatyków kawa wpływa na rozszerzenie oskrzeli, zmniejszając tym samym ataki duszności.
Wspomaga odchudzanie
Kofeina wspomaga spalanie tłuszczu, dlatego jest związkiem, który bardzo często wykorzystywany jest w preparatach na odchudzanie.
Przepis na czekoladową kawę
Czekoladowa kawa jest jedną z najlepszych kombinacji smakowych, ponieważ pobudza i jednocześnie zaspokaja apetyt na słodkie potrawy. Aby smakowała jeszcze lepiej, to do jej przygotowania polecamy kawę mieloną cafè brasil.
Składniki:
- 1 filiżanka wcześniej zaparzonej kawy,
- ½ szklanki mleka roślinnego,
- 6 kostek czekolady
- 1 łyżka syropu klonowego lub daktylowego,
- bita śmietana,
- szczypta cynamonu,
- likier smakowy.
Sposób przygotowania:
- Kawę przelej do rondelka. Wrzuć do niej kostki czekolady.
- Podgrzewaj na małym ogniu do momentu całkowitego rozpuszczenia czekolady.
- Kawę z czekoladą przelej do szklanki. Wlej syrop.
- Dolej wcześniej podgrzane mleko.
- Wierzch udekoruj bitą śmietaną.
Kawa ma wiele prozdrowotnych właściwości, lecz nie należy wypijać więcej niż 4 filiżanki espresso dziennie.