Navigation Menu+

Jak się pozbyć brzydkiego zapachu z ust

Posted on sie 19, 2019 by in stomatolog |

Pomysłów na walkę z nieświeżym oddechem jest mnóstwo. Większość jednak koncentruje się zwalczaniu objawu. Zresztą zwykle, kiedy w pytaniu pojawia się słowo “pozbyć”, skupiamy się na tej właśnie rzeczy. Mało kto zastanawia się nad szukaniem przyczyny. Nie wierzysz? Sprawdźmy.

Co pierwsze przyjdzie ci do głowy, kiedy przeczytasz poniższe pytania?

 

  • Jak się pozbyć bólu głowy?
  • Jak się pozbyć pryszcza?
  • Jak się pozbyć muszek owocówek?

W 9 na 10 przypadków odpowiedzi brzmiały – weź tabletkę, wyciśnij go, spray na owady.
A u ciebie?

Tymczasem głowa często boli, gdy się pije za mało wody, chipsy i czekolada, to niemal gotowy przepis na pryszcze, a dopóki nie wywalisz zepsutego jabłka, to muszek będzie pełno.

Podobnie jest z nieświeżym oddechem. Pierwsza myśl – umyj zęby. Albo chociaż pożuj gumę, ewentualnie rozgryź ziarnko kawy lub goździk (przyprawę, nie kwiatek). Jednak, o ile te rady się sprawdzą doraźnie, po wypaleniu papierosa, czy czosnkowym sosie, tak w sytuacji, gdy nieświeży oddech się utrzymuje, warto poszukać przyczyny. Walka z samymi objawami bez pozbycia się ich źródła, może trwać bez końca. Dlatego zanim zaczniesz szukać kolejnych sposobów maskujących przykry zapach z ust, odwiedź trzech lekarzy.

Nieprzyjemny zapach z ust – jaki lekarz?

 

  1. Pierwszą osobą, która może pomóc jest stomatolog. Najczęściej bowiem brzydki zapach z buzi, pochodzi z chorego zęba lub zalegających resztek jedzenia. Dentysta sprawdzi, czy nie masz próchnicy i jeśli trzeba, ją wyleczy. Wyczyści zęby z kamienia i pokaże ci właściwy sposób ich czyszczenia. Czasem wystarczy regularne nitkowanie, aby nieprzyjemny zapach więcej się nie pojawił.
  2. Gdy nieprzyjemny zapach pojawia się nagle i towarzyszy mu ból gardła, przyczyną może być angina lub zapalenie migdałków. Na szczęście, wraz z wyleczeniem choroby, mija. Brzydki zapach mogą powodować również chore zatoki i ropa, która się w nich gromadzi. Jeśli więc znajomi odwracają się, gdy do nich mówisz, a do tego często boli cię głowa, masz problemy z oddychaniem lub gorzej słyszysz – odwiedź laryngologa.
  3. Czasem w buzi wszystko gra, a zapach wciąż jest nieciekawy. Przyczyną mogą być problemy żołądkowe. Jeśli często męczy cię zgaga, miewasz wzdęcia lub niestrawność, warto skonsultować się z internistą lub gastrologiem. Nieświeży oddech jest bowiem jednym z objawów wrzodów żołądka lub refluksu. Te choroby trzeba leczyć, nie tylko ze względu na zapach z ust. Mogą one doprowadzić do dużo poważniejszych problemów.

Najczęściej jednak, aby mieć świeży oddech, wystarczy dokładna higiena jamy ustnej i raz na pół roku, kontrolnie, stomatolog. Sprawdzi on czy zęby i dziąsła są zdrowe oraz wyczyści kamień.