Navigation Menu+

Gdzie kupić kolano protezowe?

Posted on paź 10, 2022 by in informacje, porady |

Protezą nazywamy sztuczne uzupełnienie brakującej części ciała. Czym różni się od ortezy? Ortezy są stosowane w celu wspomagania funkcjonowania słabego organu, aby przywrócić jego pełną sprawność, a protezy w całości zastępują dany narząd i nie leczą niepełnosprawności. W Laboratorium Ortopedycznym Proteka znajdziesz protezy kończyn górnych i dolnych. Wśród tych ostatnich wyróżniamy: protezę części stopy, podudzia (goleni), uda, przy wyłuszczeniu w stawie kolanowym lub biodrowym oraz kolano protezowe. Protezy kolana dzielimy ze względu na ilość osi na jednoosiowe i wieloosiowe, ale również ze względu na system wykonania – pneumatyczne, hydrauliczne i elektroniczne. Które z nich są dostępne w Laboratorium Ortopedycznym Proteka?

Proteza kolana jednoosiowa

W ofercie Laboratorium Ortopedycznego Proteka znajduje się jednoosiowe kolano protezowe, w którym ruch odbywa się tylko w jednej osi – zgięcie i wyprost. Jest to proteza kolana z zamontowanym zamkiem blokującym staw w fazie wyprostu. Taki sprzęt ma dawać przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Jest polecany pacjentom w pierwszym okresie po amputacji, którzy są mało lub średnio aktywni. Osobom ze zmienną aktywnością uzależnioną od wielu czynników, takich jak praca czy zainteresowania z pewnością bardziej przypadnie do gustu staw kolanowy jednoosiowy hydrauliczny. Ten rodzaj sytemu automatycznie reguluje prędkość zgięcia i wyprostu. Elementy aparatu ortopedycznego można odpowiednio modyfikować w celu jego indywidualnego dopasowania do potrzeb pacjenta.

Kolano protezowe wieloosiowe

Laboratorium Ortopedyczne Proteka oferuje również cztero- i siedmioosiowe protezy kolana, które biomechanicznie są najbardziej zbliżone do prawdziwego stawu kolanowego. W przypadku amputacji przy wyłuszczeniu w stawie kolanowym i przy długich kikutach udowych polecana jest specjalna czteroosiowa proteza kolana. Bezpośrednio pod kikutem kłykciowym umieszczony jest przegub, który wykonuje zarówno ruch obrotowy, jak i przesuwny. W zależności od położenia zgięcia punkt obrotu zmienia swoje położenie, a mechanizm sprężynowy wspomaga wyprost stawu. Pacjentom mało, średnio i wysoko aktywnym zalecany jest staw siedmioosiowy pracujący zgodnie z fizjologiczną mechaniką stawu kolanowego, który również jest dostępny w ofercie Laboratorium Ortopedycznego Proteka. Mechanizm hydrauliczny charakteryzujący ten typ protezy umożliwia kontrolę wszystkich faz ruchu.