Fizjoterapia – co w niej nowego?
Fizjoterapia to nic innego jak rehabilitacja medyczna, polegająca na wykonywaniu szeregu ćwiczeń pod okiem specjalisty – fizjoterapeuty. Ćwiczenia te mają doprowadzić pacjenta do sprawności fizycznej. Często proces wspomnianej rehabilitacji jest wieloletnią pracą z osobami niepełnosprawnymi ruchowo. Niekiedy jest to element procesu powrotu do zdrowia po złamaniach, skręceniach, uszkodzeniach mechanicznych kończyn, czy kręgosłupa.
Czy wiesz, że fizjoterapia ma swoje początki już w starożytności? Konfucjusz odkrył nierozerwalne połączenie pomiędzy skutecznym leczeniem a odpowiednim ułożeniem ciała, hinduscy Jogini w prawidłowym oddechu i ćwiczeniach upatrywali równowagę psychiczną, a Hipokrates namawiał swoich pacjentów do codziennej gimnastyki. Tak więc fizjoterapia – a więc terapia ciała od zawsze uważana była za ogromnie ważną naukę. Teraz widać ogromny rozwój metod fizjoterapii, dzięki którym pacjenci nawet z bardzo poważnymi urazami są w stanie prawidłowo funkcjonować.
3 najnowsze metody rehabilitacji ruchowej
Coraz częściej spotykamy się z nowymi metodami rehabilitacji ruchowej. Każdy pacjent jest całkowicie inny i może mieć zupełnie inną przyczynę oraz objawy. Bardzo często standardowe metody walki z problemami zdrowotnymi nie mają zastosowania w każdym tych przypadków. Aby osiągnąć pełen sukces i pomóc wszystkim pacjentom w różnym stopniu, fizjoterapia zaczęła korzystać ze zróżnicowanych pomocy zaczerpniętych z innych dziedzin medycyny i psychologii.
W dziedzinie fizjoterapii obecnie jedne z najpopularniejszych nowych metod rehabilitacji, to:
- Terapia manualna – to obecnie jedna z najczęściej używanych metod fizjoterapeutycznych. Polega przede wszystkim na dokładnej diagnostyce przyczyny i źródła dolegliwości. Terapeuta, który zajmuje się terapią manualną dokładnie szacuje, które dolegliwości są ze strony mięśnia, które stawu, a które są wynikiem dysfunkcji nerwów. Po kompleksowej diagnozie następuje proces pobudzania odpowiednich połączeń stawowych za pomocą odpowiedniego „masażu” fizjoterapeutycznego.
- Leczenie poprzez neuromobilizacje – to nieco bardziej nowoczesna metoda, której założeniem jest bezpośrednie działanie na nerw. Neuromobilizacje doskonale nadają się w leczeniu przy okazji ostrych stanów zapalnych oraz w momencie ograniczenia napięć tkanek kurczliwych. Działania mają na celu zredukowanie odczuwania przez pacjenta bólu oraz sukcesywną normalizację w zakresie korzystania z narządu ruchu.
- SET – Sling Excersise Therapy. Metoda terapii wymyślona na początku lat 90-tych w Norwegii. Polega na wykorzystaniu zasady ćwiczeń odciążających i aktywnego treningu, które to działania mają za zadanie wpłynąć na poprawę kondycji mięśni stabilizujacych a w rezultacie przygotować pacjenta do większej kontroli ruchowej.
Dowiedz się więcej na https://www.rehasport.pl/service/rehabilitacja-medyczna/