Navigation Menu+

Domowe sposoby na półpasiec

Posted on lis 5, 2020 by in leczenie |

Półpasiec w początkowej fazie przypomina przeziębienie. Szybko jednak pojawiają się objawy właściwej choroby, którą jest półpasiec: ból i wysypka. Najczęściej chorują osoby po 50 roku życia, chociaż choroba dotyka nawet dzieci.

 

Czym jest półpasiec?

Półpasiec uaktywnia ten sam wirus, który jest odpowiedzialny za ospę wietrzną. Choroba przenosi się droga kropelkową, największa liczba zakażeń przypada na jesień.

Początkowo objawy przypominają przeziębienie: osłabienie, ból gardła i głowy, gorączka. Dopiero później pojawiają się symptomy choroby właściwej, którą jest półpasiec: ból – zwykle ostry i piekący oraz bolesna wysypka. Ból może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy. Lekarz zaordynuje nam właściwe leczenie, jednak są sytuacje, gdy trzeba skorzystać z domowych sposobów.

W jaki sposób radzić sobie z objawami? Na ból pomogą nam leki przeciwbólowe bez recepty. Wysypkę mogą łagodzić kremy lub specjalistyczny puder w kremie. Ponadto warto zaopatrzyć się w aptece w specjalny opatrunek, który nie będzie przywierał do rany i ochroni ciało przed podrażnieniami od ubrania.

 

Domowe sposoby na półpasiec

Zdarza się, że dodatkowo wspomagają także domowe sposoby. Wśród nich do najpopularniejszych należą:

  1. Domowa maść

Należy wymieszać po łyżeczce miąższu aloesu i miodu oraz dodać kilka kropel soku z cytryny. Taką maść nałożyć na obolałe miejsce i zaczekać aż nastąpi ulga. Wówczas zmyć wszystko chłodną wodą.

  1. Domowy kompres

Wykonujemy go z ½ szklanki wody i ¼ szklanki octu jabłkowego. Można nasączyć nim kompres i przyłożyć do zmienionych miejsc. Następnie zmyć chłodną wodą.

 

Profilaktyka to podstawa

Dla każdego, kto przeszedł półpasiec: ból i wysypka są najgorszymi objawami do zniesienia. Żeby zapobiegać chorobie, warto stosować profilaktykę. Przede wszystkim zadbać o odporność organizmu, ponieważ wirus atakuje głównie osoby osłabione.

Żeby łatwiej wyjść z choroby należy odpoczywać, nie przemęczać się, a także stosować odpowiednią dietę. Z pewnością pomoże nam wzbogacenie jadłospisu o produkty z dużą ilością witamin: owoce i warzywa, pestki i orzechy.