Navigation Menu+

Czym się zajmuje stomatolog?

Posted on lis 30, 2021 by in stomatolog |

dentysta niedziela gdynia

Szukasz specjalisty od zębów? W takim razie musisz wybrać się do stomatologa, zwanym również dentystą. Sprawdź, czym się taki lekarz zajmuje.

Dentysta czy stomatolog?

Leczeniem zębów, a także częściami wchodzącymi w jamę ustną zajmuje się stomatolog. Taka nazwa profesji jednak obowiązywała do momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Po 1 maja 2004 roku wszyscy stomatolodzy oficjalnie zostali dentystami. Należy jednak zaznaczyć, że obie formy są poprawne i określają jeden zawód.

Jakie badania najczęściej wykonuje stomatolog?

Po wejściu do gabinetu dobry stomatolog powinien zacząć od przeprowadzenia wywiadu. Jeśli na początku specjalista, tego nie uczyni, może się okazać, że późniejsze rozpoznanie jest nietrafne. Jak rozpoznać dobry gabinet stomatologiczny? Kielce i inne duże miasta oferują dostęp do dobrych placówek, które wiedzą jak zająć się pacjentem. Dobry wywiad lekarski to podstawa. Doświadczony stomatolog powinien zapytać na początku o to, czy w przeszłości występowały jakieś reakcje alergiczne na jakikolwiek preparaty. Następnie po wywiadzie lekarz sprawdza stan uzębienia i błon śluzowych. Jeśli sytuacja tego wymaga, stomatolodzy sięgają po bardziej szczegółowe sposoby diagnostyczne tj. RTG. Zdjęcia rentgenowskie prezentują elementy niewidoczne gołym okiem zmiany chorobowe wymagające natychmiastowej interwencji. W przypadku braku zidentyfikowania infekcji i ubytków stomatolog również może zlecić tomografię komputerową oraz badania USG.

Jakie choroby leczy stomatolog?

Wszystkie informacje o usługach można znaleźć na stronach internetowych danego gabinetu. Wystarczy wpisać miejsce zamieszkania oraz właściwe wyrazu typu gabinet stomatologiczny Kielce. Informacje z wielu źródeł potwierdzają, że stomatolodzy mają bardzo szeroką profesję. W samych encyklopediach można przeczytać, że to lekarze, którzy zajmują się zapobieganiem i leczeniem próchnicy oraz chorób przyzębia, leczeniem wad zgryzu, usuwaniem ognisk zakażenia zębopochodnego oraz wczesnym leczeniem zapaleń miazgi zębowej.