Navigation Menu+

Ćwiczenia z hantlami – poradnik dla początkujących

Posted on paź 8, 2022 by in informacje |

Ćwiczenia z hantlami są formą aktywności fizycznej, lecz nie trzeba być zaawansowanym sportowcem, aby rozpocząć treningi. O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem ćwiczeń z hantlami? Jakie są korzyści z takich treningów?

Jakie ciężarki kupić do ćwiczeń?

Zanim rozpoczniesz ćwiczenia z hantlami, to musisz poznać rodzaje ciężarów. Różnią się między sobą wagą oraz materiałem wykonania. Wybór hantli uwarunkowany jest ćwiczeniami, które chcesz wykonywać. Jeśli chcesz przeprowadzić trening ogólnorozwojowy lub funkcjonalny, to wybierz lekkie hantle, czyli ważące 0,5 kg lub 1 kg. Trochę cięższe 2 kg i 5 kg idealnie sprawdza się do ćwiczeń fitness.

Jeśli pracujesz nad muskulaturą, to wybierz hantle ze zmiennym obciążeniem. Najpopularniejszymi są 2x2kg, 2x5kg i 2×10 kg. Ten rodzaj ciężarów jest świetnym rozwiązaniem, jeśli planujesz, np. ćwiczenia z hantlami na ramiona.

W sklepach możesz znaleźć hantle wykonane z różnych materiałów. Winylowe najlepiej sprawdzą się do ćwiczeń fitness. Natomiast hantle neoprenowe szczególnie polecamy do dynamicznych ćwiczeń. Mają specjalną powłokę, która amortyzuje siłę uderzenia podczas upadku. Innym rodzajem są miękkie hantle z powłoką PCV. Mają okrągłe zakończenia, a guma nie ślizga się w dłoniach. Dzięki temu sprawdzą się do rytmicznych ćwiczeń. Ostanie dwa rodzaje, które warto znać to hantle bitumiczne i żeliwne. Określane są także mianem sztangielek. Są najlepsze, jeśli chcesz ćwiczyć muskulaturę ciała. Składają się z gryfu i talerzy o różnym ciężarze, dzięki temu możesz obciążenie dopasować do własnych potrzeb.

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia z hantlami?

Ćwiczenia z hantlami mają bardzo wiele zalet: zwiększają siłę mięśni, poprawiają sylwetkę oraz pomagają schudnąć (ćwiczenia muszą być odpowiednio dobrane przez trenera personalnego) oraz pozbyć się niektórych dysproporcji ciała, np. różnicy w sile rąk. Angażują także niektóre partie mięśni, np. rąk czy nóg, a nawet mięśni przykręgosłupowych.

Jakie efekty można osiągnąć?

Ćwiczenia z hantlami poprawiają sylwetkę, pomagają spalić tkankę tłuszczową oraz zwiększają siłę. Wzmacniają także mięśnie gorsetu przykręgosłupowego dlatego, jeśli cierpisz na bóle pleców, to warto rozpocząć ćwiczenia z hantlami najlepiej pod okiem fizjoterapeuty. Dzięki intensywnym ćwiczeniom zostaną wzmocnione stawy i mięśnie, co powoduje zmniejszenie występowania różnego rodzaju kontuzji i nadwyrężeń, których można doznać, wykonując nawet najprostsze czynności.