Navigation Menu+

Co to jest łuszczyca i jak z nią walczyć?

Posted on mar 5, 2021 by in leczenie |

Jedną współczesnych i dosyć często występujących dermatoz jest oczywiście łuszczyca,  krępująca, przewlekła choroba autoimmunologiczna, będąca chorobą genetyczną, a także występującą bez większego powodu. Łuszczyca jest dosyć uciążliwą chorobą skóry, bardzo wiele osób doświadczających jej, skarży się nie tylko na spore wykwity na rękach, czy nogach, ale także na świąd oraz nieestetyczne czerwono-białe plamki. W jaki sposób z nią walczyć?

Co to jest łuszczyca?

Łuszczycę można określić chorobą autoimmunologiczną, to znaczy, że występuje bardzo często w momencie dziedziczenia jej przez dzieci, ale także pojawia się bez większego powodu. Bardzo często mówi się, że za jej pojawienie się odpowiada: poliformizm HLA CW6, a także ekspresja różnych innych antygenów.

Jeśli rodzic choruje, bardzo prawdopodobne, że dziecko również zachoruje na łuszczycę. Prawdopodobieństwo wynosi praktycznie aż 50% w przypadku, gdy oboje rodziców ma łuszczycę. Jeśli jedynie jedno choruje, to prawdopodobieństwo wynosi 10 do 20%.

Podział łuszczycy

Co ciekawe, łuszczycę można podzielić na dwa typy: pierwszy to jest typ łuszczycy młodzieńczy, który pojawia się w młodych latach, bardzo często już w okresie dojrzewania, czy nawet w okresie dziecięcym. Drugi typ łuszczycy, tak zwany dorosły pojawia się po 40 roku życia. Jest to dosyć łagodna odmiana łuszczycy, rzadko występuje rodzinnie, a powodem występowania jest często antygen HLA B44.

Jak leczyć łuszczycę?

Warto nadmienić, że łuszczyca jest dosyć uciążliwą chorobą, ponieważ powoduje wykwity na skórze, które swędzą, a także nie wyglądają zbyt estetycznie. Walczyć z tą chorobą można oczywiście na kilka sposobów, stosując między innymi naświetlania lub kremy, na przykład dr michaels na łuszczycę jesteś świetny krem, który działa idealnie na chorobowo zmienioną skórę, łagodzi swędzenie oraz wykwity.

Należy pamiętać, że trzeba udać się do lekarza, mimo wszystko warto zajrzeć też na stronę: https://www.livinia.pl/ i zakupić dermokosmetyki, które świetnie sprawdzą się na tę chorobę, na przykład wspomniany wcześniej dr michaels – maść na łuszczycę, stosując ten preparat, bardzo szybko zauważycie rezultaty i zniwelujecie przykre dolegliwości, związane z łuszczycą.