Navigation Menu+

Chrapiesz? Zobacz, jak możesz z tym walczyć

Posted on gru 2, 2016 by in informacje, leczenie |

Chrapanie jest dolegliwością, na którą cierpi prawie połowa ludzi na całym świecie. Często staje się ono powodem do wstydu, a jednocześnie utrudnia życie osobom, muszącym go słuchać niemal każdej nocy. Bywa i tak, że w ogóle nie zdajemy sobie z niego sprawy i śpimy w najlepsze, rano zmagając się z potworną suchością w gardle. Tymczasem na problem nie składają się tylko uciążliwe dźwięki, jakimi utrudnia się zasypianie współlokatorom – regularne chrapanie prowadzi bowiem nierzadko do bezdechu sennego, a ten z czasem może się przerodzić w chorobę wieńcową.

Co zrobić, by zapobiec chrapaniu?
Aby zapobiec chrapaniu, warto przede wszystkim prowadzić aktywny tryb życia. Dzięki niemu i właściwie zbilansowanej diecie nie doprowadzi się do otyłości, która stanowi jeden z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia dolegliwości podczas snu.

Najzdrowiej jest spać na boku, dlatego właśnie tę pozycję poleca się osobom, u których może wystąpić chrapanie (ważne, by nie sypiać na plecach). Przed samym snem dobrze jest też unikać picia alkoholu – najlepiej zachować bezpieczny margines dwóch, trzech godzin. Nie zaszkodzi też unieść nieco wezgłowia łóżka lub po prostu wykorzystywać jaśki i poduszki o sporej objętości, by głowa zawsze znajdowała się wyżej od reszty ciała.

Gdy zmagasz się z przeziębieniem, warto, byś tuż przed pójściem do łóżka wziął gorący prysznic w celu otwarcia dróg oddechowych. Alternatywą może być też kąpiel w wannie, w wodzie z solą morską.

Jeśli chrapanie, mimo podjętych kroków, występuje nadal, trzeba koniecznie rozważyć wizytę u lekarza.

Leczenie chrapania
Istnieje kilka sposobów leczenia chrapania i są one w dużej mierze uzależnione od jego przyczyny. W przypadku skrzywienia przegrody nosowej laryngolog może przeprowadzić odpowiednią operację chirurgiczną, a kiedy następuje choroba bezdechowa, stosuje się specjalne aparaty, wyposażone w sprężarki, które mają za zadanie wytwarzać ciągły strumień powietrza. Jeśli chrapanie występuje w niewielkim stopniu, do rozwiązania problemu wykorzystuje się zwykle odpowiednio skonstruowane aparaty ortodontyczne.