Chirurg stomatolog – czym się zajmuje?
W przeciwieństwie do zamierzchłych czasów, w których higienie zębów nie poświęcano tyle zainteresowania, co innym częściom ciała, obecnie zdrowie jamy ustnej traktowane jest z należytą uwagą i troską. Zaniedbywane może prowadzić do powstawania próchnicy, stanów zapalnych, a nawet utraty zębów, dlatego z gabinetem stomatologa jesteśmy zapoznawani już od najmłodszych lat. Czym jednak od typowego dentysty różni się chirurg stomatolog?
Kiedy do akcji wkracza chirurg stomatolog?
Chirurgia stomatologiczna, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje działania operacyjne w obrębie jamy ustnej. Chirurg stomatolog jest oddzielną specjalizacją stomatologiczną. Nie zajmuje się borowaniem zębów ani kładzeniem plomb, lecz angażowany jest do przypadków poważniejszych, wymagających leczenia zabiegowego.
Zakres działania, w jakim porusza się chirurg stomatolog, zależy od jego doświadczenia, wiedzy i umiejętności. Jednym z najczęstszych zabiegów, wykonywanych przez chirurga stomatologa jest proces ekstrakcji, czyli usuwania zęba z zębodołu, na przykład z powodu stanu chorobowego lub ze względu na wskazania ortodontyczne. Często usuwa się też tak zwane zęby mądrości, czasami nawet przed ich wyrżnięciem. Operacja odbywa się przy znieczuleniu (miejscowym lub ogólnym, w zależności od wskazań i rodzaju zabiegu), w warunkach aseptycznych, czyli bardzo zbliżonych do tych, które panują na typowej sali operacyjnej.
Czym różni się chirurg stomatolog od chirurga szczękowego?
Nie należy mylić chirurga stomatologa z chirurgiem szczękowym. Chociaż oba te zawody mają pewien wspólny zakres działalności, chirurg stomatolog zajmuje się wyłącznie operacjami w granicach jamy ustnej, podczas gdy chirurgia szczękowa uwzględnia leczenie chorób całej twarzowej części czaszki.
Pomoc chirurga stomatologa potrzebna jest więc nie tylko w przypadkach ekstrakcji, ale też resekcji wierzchołka korzenia, hemisekcji, usuwania zmian błony śluzowej, po wypadkach i urazach, w przypadku konieczności podcięcia węzidełka u dzieci lub podczas wszczepiania implantów. W tych wszystkich okolicznościach nie wystarczy jedynie dogłębna wiedza stomatologiczna, ale potrzebne są też umiejętności chirurgiczne.
Jak wygląda zabieg chirurgii stomatologicznej?
Do zabiegu stomatologicznego pacjent przygotowywany jest podobnie jak do klasycznego zabiegu chirurgicznego na innych częściach ciała. Przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, następuje konsultacja anestezjologiczna, a po wszystkim pacjentowi zapewnia się odpowiednie warunki do dojścia do siebie w komforcie i spokoju.
Chirurg stomatolog Warszawa
Chociaż zabiegi chirurgii stomatologicznej, tak jak inne operacje, nierzadko wywołują w pacjentach niepokój lub trwogę, często stanowią jedyną drogę do uzyskania zdrowych zębów. Dzięki stałemu rozwojowi, ta stosunkowo młoda dziedzina medycyny zapewnia nowoczesne rozwiązania i leczenie schorzeń, na które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie znano kuracji.