Ból i zapalenie skóry – jak im przeciwdziałać?
Skóra jest częścią ciała, której właściwa pielęgnacja jest podstawą zdrowego życia i zadbanego wyglądu. Niestety, o ile nad naszymi nawykami higienicznymi mamy pełną kontrolę, z genami jest już dużo gorzej. Zmiany alergiczne, spowodowane konkretnymi składnikami obecnymi w pożywieniu, promieniami słonecznymi lub bliską obecnością zwierząt, bardzo szybko prowadzą do uczucia dyskomfortu oraz pojawieniem się uczuleń na skórze. Co należy zrobić, jeśli i nam dokucza częsty ból i zapalenie skóry?
Objawy alergii skórnej
Jedną z podstawowych form alergii są zaczerwienione wypryski, które bardzo szybko otwierają się, uwalniając ze swojego wnętrza wydzielinę. Kolejnym częstym symptomem są uczucia dyskomfortu. Objawiają się one poprzez swędzenie lub pieczenie. W niektórych przypadkach może nawet dojść do stwardnienia łuszczącej się skóry, co prowadzi do jej pęknięć, niemal zawsze bolesnych.
Ból i zapalenie skóry to jednak nie jedyne znane symptomy. Kolejną podstawową formą alergii są tzw. pokrzywki, czyli wysypki, na ogół będące reakcją organizmu na bezpośredni kontakt z alergenem. Zdarza się jednak, że dolegliwość ta pojawia się także po spożyciu pokarmu lub leków, wywołujących reakcje alergiczne. To, gdzie występuje, pozwala na określenie jej ewentualnej przyczyny – wysypka na całym ciele sugeruje przedostanie się alergenu do krwiobiegu, z kolei miejscowa oznacza, że skóra w danym miejscu miała kontakt z alergenem.
Jak możemy przeciwdziałać alergii skóry?
Podstawową formą profilaktyki jest unikanie alergenów, przez które na naszej skórze dochodzi do zmian alergicznych. Niezwykle istotne są także regularne wizyty u lekarza. Nasze ubrania powinny być prane z użyciem hipoalergicznych środków. Bardzo dobrym pomysłem jest także stosowanie delikatnych preparatów, mających na celu przynieść ulgę w przypadku bólu i zapalenia skóry. Za przykład może nam tu posłużyć renomowany płynny puder Pudroderm, w skład którego wchodzą mentol oraz benzokaina. Środki tego typu działają znieczulająco, przeciwświądowo, ściągająco i ochronnie. Z alergią skóry można żyć bezproblemowo – nie wolno jedynie bagatelizować konieczności odpowiedniej profilaktyki.