Navigation Menu+

Leczenie haluksów

Posted on lut 13, 2017 by in informacje, leczenie |

Jednym ze schorzeń, jakie mogą dotknąć nasze stopy, są haluksy. Ta bolesna dolegliwość uniemożliwia swobodne chodzenie i jest źródłem dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu.

Metody tradycyjne
Nie powinniśmy lekceważyć pierwszych objawów choroby, takich jak ból odczuwany podczas noszenia butów z wąskimi noskami lub na wysokim obcasie. Jak najszybciej powinniśmy podjąć działania zaradcze, ponieważ zmiany zwyrodnieniowe najłatwiej zatrzymać na początkowym etapie. Wizyta u ortopedy pozwoli ocenić stopień zaawansowania choroby i uniknąć ingerencji chirurgicznej. We wczesnym etapie lekarz może nam zalecić noszenie opaski na haluksy utrzymującej duży palec stopy we właściwej pozycji, a przez to zapobiegającej osłabieniu mięśni przodostopia i zniekształceniu kości. Pomocne też będzie stosowanie aparatu korekcyjnego, który zlikwiduje ból i nie pozwoli na pogłębianie się deformacji. Dodatkowo, aby odciążyć przód stopy podczas chodzenia w szpilkach, możemy umieścić w butach silikonowe wkładki. Wówczas poprzeczne sklepienie stopy zostanie lekko uniesione do góry, co pozwoli na skorygowanie ustawienia koślawego palucha.

Metody domowe
Do złagodzenia przewlekłego bólu towarzyszącemu zwyrodnieniu możemy zastosować kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku eukaliptusowego lub rozmarynowego. Po kilkunastominutowym moczeniu należy przez kolejne kilka minut masować całe stopy okrężnymi ruchami – począwszy od palców w kierunku pięt aż do kostek. Następnie trzeba uciskać każdy z palców w trzech punktach – najpierw płytkę paznokciową, potem staw, na końcu zaś nasadę. Oprócz tego można każdego wieczoru nanosić na haluksy cienką warstwę mieszanki jodyny z amoniakiem połączonych w proporcji 1:1. Czynność należy powtarzać przez 2 tygodnie, po czym zaniechać na kolejne pół miesiąca. Kurację trzeba stosować, dopóki haluksy nie znikną. Przy tym nie wolno zapominać, że żaden z domowych sposobów łagodzenia bólu nie zastąpi wizyty u specjalisty.

Haluksy są problemem dla coraz większej liczby osób. Warto wiedzieć, jak im zapobiegać, a gdy nie udało się nam im uniknąć – jakie zastosować leczenie.