Navigation Menu+

Błonnik – czym jest i jakie ma właściwości

Posted on lis 21, 2022 by in informacje |

Błonnik to włókno pokarmowe, które znajdziemy w produktach pochodzenia roślinnego (zarówno w świeżych warzywach i owocach, jak i suplementach z błonnikiem). Nasz układ pokarmowy nie jest w stanie przetrawić tego składnika, dlatego odgrywa on tak ważną rolę w procesach trawiennych, pobudzając pracę jelit, które dzięki temu mogą pozbyć się szkodliwych toksyn oraz produktów przemiany materii. 

Do innych cennych właściwości błonnika możemy zaliczyć:

  • pobudzanie wydzielania śliny, co chroni nasze zęby przed próchnicą
  • zmniejszanie uczucia głodu, co pośrednio wspiera proces odchudzania
  • ochrona przed cukrzycą poprzez obniżenie stężenia glukozy we krwi
  • zapobieganie chorobom układu krążenia poprzez zmniejszenie absorpcji cholesterolu
  • pozytywny wpływ na wygląd skóry i paznokci

Warto zauważyć, iż wyróżniamy dwa typy błonnika: błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Pierwszy rodzaj błonnika pęcznieje w jelicie cienkim, zwiększając w tej sposób gęstość treści żołądkowej. Błonnik nierozpuszczalny zostaje rozłożony przez bakterie w jelicie grubym, co wspiera rozwój flory bakteryjnej w tej części układu pokarmowego. 

Dlaczego warto zabrać o odpowiednią podaż błonnika?

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dorosły człowiek powinien spożywać około 20-40 g błonnika dziennie. Dobrze zbilansowana dieta nie powinna grozić niedoborem błonnika, jednak produkty bogate w błonnik (takie jak, na przykład, płatki żytnie, kurkuma, pestki dyni czy suszone morele) nie cieszą się dużą popularnością wśród smakoszy. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są suplementy z błonnikiem, które oferują wszystkie zalety spożywania błonnika bez konieczności pilnowania diety czy spożywania produktów, które po prostu nam nie smakują.

Oczywiście, należy zadbać o to, aby nie spożywać zbyt dużej ilości błonnika, gdyż może wpłynąć to na skuteczność niektórych z przyjmowanych leków. Ważnym jest też, aby wypijać odpowiednią ilość płynów, gdyż duża podaż błonnika przy niedostatecznym spożyciu wody może wywoływać zaparcia. Suplementy z błonnikiem znajdziesz tutaj.