Navigation Menu+

Zalety i wady korzystania z sauny – czy sauna rzeczywiście jest zdrowa?

Posted on kwi 8, 2017 by in informacje |

Poprawa krążenia, oczyszczenie organizmu czy lepsze samopoczucie, to tylko kilka zalet korzystania z sauny. Kto może odwiedzać saunę? Kiedy może nam zaszkodzić, zamiast pomagać?

Wizyta w saunie może być doskonałą terapią, zarówno dla naszego ciała jak i duszy. Do największych zalet korzystania z niej należy wzmocnienie naszej odporności. Zostało udowodnione, że osoby, które regularnie odwiedzają saunę, znacznie rzadziej chorują na przeziębienie bądź grypę. Niemal dziesięciokrotnie mniejsza zachorowalność stanowi niezbity dowód na skuteczność takiej formy odpoczynku- choć dla organizmu jest to spory wysiłek i mobilizacja.

Nie sposób powiedzieć o wszystkich zaletach odwiedzania sauny, jednak pozytywny wpływ na nasze krążenie oraz detoksykacja nalezą do tych najistotniejszych. Regularne odwiedzanie sauny wzmacnia naczynia krwionośne, czyniąc je silniejszymi. Choć choroby układu krążenia zwykle są przeciwwskazaniem, odpowiedni sposób korzystania z sauny, temperatura i wilgotność mogą zdziałać cuda i znacznie wzmocnić nasz układ krwionośny. Detoksykacja natomiast, przyda się osobom, pragnącym posiadać piękną skórę i szczupłą sylwetkę.

Chociaż istnieje niezliczona ilość zalet korzystania z sauny, warto wiedzieć kiedy nie możemy jej odwiedzać. Istnieje kilka przeciwwskazań, są to w szczególności choroby układu krążenia. Sauny nie powinny odwiedzać panie w ciąży, osoby z gorączką, padaczką czy skłonnościami do krwawień. Podczas gorączki, pobyt w takim miejscu dodatkowo obciąży nasz organizm, który już walczy z chorobą. Nadciśnienie, cukrzyca i nowotwory również są przeciwwskazaniem. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy sauna wpłynie na nas korzystnie czy może nam zaszkodzić, najlepiej skonsultować ten fakt z lekarzem.

Sauna jest zdrowa, jednak niestety nie jest dla każdego. Może wzmocnić nasz organizm i sprawić, że poczujemy się lepiej, ale tylko wtedy gdy nie chorujemy na przewlekłe choroby, będące przeciwwskazaniem do przebywania w saunach.