Navigation Menu+

Zadbaj o kręgosłup nim będzie za późno!

Posted on sty 11, 2017 by in informacje, leczenie, profilaktyka |

Problemy z kręgosłupem to problemy, które dotyczą coraz większej liczby osób i to niezależnie od ich wieku. Jest to syndrom naszych czasów – siedzący tryb życia, minimalna aktywność fizyczna, do tego często nadwaga lub nawet otyłość. To wszystko ma zły wpływ na stan naszego kręgosłupa. Dlatego też, powinniśmy zadbać o kręgosłup, zanim zacznie nam dokuczać ból lub też zacznie nam sprawiać problem poruszanie się. Im wcześniej zaczniemy zdawać sobie sprawę z zagrożeń jakie czyhają na nasz kręgosłup i im przeciwdziałać, tym lepiej dla naszego zdrowia.

Przede wszystkim należy zwiększyć swoją aktywność ruchową. I wcale nie chodzi o jakieś męczące i długotrwałe ćwiczenia. Dobroczynny wpływ na nasz kręgosłup (i zresztą nie tylko) ma zwykły spacer. Najważniejsze by spacerować minimum 3 razy w tygodniu po około 30 minut. Trzeba przyznać, że nie jest to wielkie wyzwanie. Wystarczy wysiąść z autobusu przystanek wcześniej, do pobliskiego sklepu wybrać się na piechotę, czy też w niedziele pójść z rodziną na spacer do parku. Inną polecaną aktywnością, jest pływanie, szczególnie dla osób, które borykają się z nadwagą.

Prócz aktywności fizycznej ważne jest także byśmy na co dzień pamiętali o właściwej postawie ciała. Gdy stoimy powinniśmy być wyprostowani, głowę mieć uniesioną do góry, a brzuch delikatnie wciągnięty. Natomiast gdy siedzimy (a robimy to przecież przez większość dnia) powinniśmy kolana mieć poniżej miednicy, a część lędźwiową kręgosłupa wygiętą do przodu (taką pozycję można osiągnąć przy użyciu poduszki lub wałka). Do siedzenie powinniśmy używać wysokich krzeseł, a raczej zrezygnować z miękkich, głębokich foteli i kanap.

Równie istotne jest abyśmy zadbali o kręgosłup w trakcie nocnego wypoczynku. Dla kręgosłupa najlepsze są łóżka z twardymi materacami (ale na tyle miękkim by spało się na nich wygodnie). Dodatkowo należy pamiętać o podparciu głowy i szyi – tu najlepiej sprawdza się poduszka korekcyjna.

Trzeba przyznać, że wszystkie te zalecenia nie wymagają od nas wiele wysiłku, a efekt z pewnością jest wart tego by ich przestrzegać.