Yerba mate dla zdrowia czy urody?
Yerba mate to popularny napój, który zaparza się z liści drzewa, rosnącego w lasach deszczowych Ameryki Południowej. Dla tamtejszych mieszkańców jest przede wszystkim lekiem na problemy żołądkowo-jelitowe.
Fenomen yerby dotarł jednak na półkulę północną, gdzie zadomowiła się na dobre. Można ją kupić w paczkach jako liść lub rozdrobnioną, w niewielkich torebkach, gotowych do parzenia. Napar ma zróżnicowany, trawiasty smak. Po pierwszym parzeniu jest najbardziej mocny, przy kolejnym zalewaniu liści łagodnieje. Yerbę można parzyć do momentu, kiedy liście wydzielają barwę po zetknięciu z gorąca wodą. Ponieważ nie każdy staje się koneserem klasycznego smaku yerby, w sprzedaży są dostępne różne wersje smakowe. Parzenie naparu jest proste, liście wsypujemy do 2/3 wysokości dzbanka lub kubka, po czym zalewamy je nieco wystudzoną po wrzeniu wodą. Po wchłonięciu przez liście płynu, należy uzupełnić poziom wody. Wytrwali smakosze zwykle są zaopatrzeni w specjalne urządzenie do przygotowania napoju, zwane bombillą.
Yerba pobudza, dodaje energii, rozjaśnia umysł a przy dłuższym stosowaniu wspomaga odchudzanie. Zawiera kofeinę, oraz witaminy A, C, B complex, H, PP, aminokwasy, minerały, jak magnez, potas, cynk, chrom i antyoksydanty. Jej napar jest polecany zwłaszcza mieszkańcom dużych aglomeracji, ponieważ skutecznie odtruwa z toksyn, kumulujących się w organizmie w ciągu dnia. Bogactwo składników yerby stymuluje układ nerwowy i metabolizm. Napar działa także moczopędnie i odkażająco. W krajach naturalnego występowania, yerbę często zalewa się wodą, nie spełniającą norm sanitarnych. Mimo tego nie odnotowuje się zatruć po jej spożyciu, co więcej, wzmaga się ogólna odporność organizmu na bakterie i pasożyty. Napój łagodzi również objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, chroni serce, obniża poziom cholesterolu, pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Coraz więcej badań wskazuje również na działanie antynowotworowe yerby.
Wewnętrzne zdrowie zawsze przekłada się na wygląd zewnętrzny, dlatego yerba wspomaga również ogólny wygląd i nasze samopoczucie. Jej napar zapobiega rozwojowi bakterii, która jest odpowiedzialna za nieprzyjemny zapach z ust. Pita regularnie wzmacnia skórę, włosy i paznokcie, głównie za sprawą obecności witamin A i E oraz ogromnej ilości przeciwutleniaczy, które hamują starzenie się i degenerację komórek.