Navigation Menu+

Trądzik

Posted on lis 15, 2016 by in informacje, leczenie, profilaktyka |

Ach ten trądzik. Chyba każdy borykał się z tym problemem w okresie dojrzewania. Potem myśleliśmy, że to już koniec. Ale nie, trądzik pojawił się i później, nie pozwalając o sobie zapomnieć . W okresie pokwitania jak i przekwitania hormony szaleją, a ich reakcja na nasz organizm i na nasz wygląd niestety ma bardzo duży wpływ. Trądzik przysparza wiele kłopotów, powoduje dyskomfort i niezadowolenie z wyglądu.

Na wszystko znajdzie się rada.

Pierwszy krok to rozpoznanie czy nasza skóra to cera tłusta czy trądzikowa. Cera tłusta charakteryzuje się świecącym czołem, nosem i policzkami. Gdy jednak kremy do cery tłustej nie radzą sobie z wypryskami, rozszerzonymi porami i nieestetycznymi bliznami, winowajcą jest wówczas sebum (łój skórny)i jego nadprodukcja oraz zbyt duża aktywność gruczołów łojowych. Każda cera wymaga odpowiedniego i szczególnego kosmetycznego podejścia.

Gdy już wiemy, jaką cerę posiadamy, wówczas musimy odpowiednio o nią zadbać. Cera trądzikowa jest wrażliwa i należy bardzo ostrożnie dobierać kosmetyki do jej pielęgnacji. O czystość i odżywanie takiej cery dbamy kosmetykami, które posiadają bardzo prosty skład chemiczny i bardzo silnie nawilżają skórę, ponieważ zaskórniki powstają przy zbyt mocno łuszczącym się naskórku. Dlatego też warto stosować łagodne toniki lub żele myjące (niezbyt wysuszające, czyli bez alkoholu i drażniących związków chemicznych) w celu usunięcia starych, złuszczonych komórek. Takie zabiegi również nawilżają naszą skórę. Niezbyt dobrym rozwiązaniem, chociaż wielu osobom może się inaczej wydawać, jest stosowanie mechanicznych peelingów czyli z kosmetyków zawierających materiał ścierający naskórek. Lepiej skorzystać z peelingu enzymatycznego na bazie roślinnych kwasów, który nie wymaga bezpośredniego pocierania.

A co gdy trądzik pojawia się na cerze dojrzałej? Efektem tego jest nieodpowiednia dieta i niezdrowy, nieregularny tryb życia. Najczęściej usunięcie tego problemu polegać będzie na zmianie nawyków na zdrowsze oraz na zwiększeniu higieny.

Cerę tłustą oczyszczamy rano i wieczorem w celu usunięcia warstwy sebum i martwych komórek. Następnie przecieramy twarz tonikiem antybakteryjnym, a w ciągu dnia korzystamy z bibułki matującej. Raz w tygodniu stosujemy peeling mechaniczny, a dla lepszego efektu warto nałożyć maseczkę antybakteryjną.