Navigation Menu+

Sport nie zawsze znaczy kalectwo- ćwicz mądrze i zapomnij o kontuzjach!

Posted on lut 15, 2017 by in informacje, profilaktyka |

Wiemy doskonale, że sport to zdrowie. Równie dobrze wiemy też, jak łatwo można czasami ulec kontuzjom podczas aktywności fizycznej. Na szczęście można zmniejszyć ryzyko wypadku niemal do minimum, stosując się do kilku prostych zasad.

Regularna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i organizm. Istnieje naprawdę niezliczona ilość zalet amatorskiego uprawiania różnego rodzaju sportów, które zbawiennie mogą podziałać na nasze ciało. Udowodnione jest także, że wysiłek fizyczny jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a w wielu przypadkach może nawet uchronić nas od chorób. Niestety każdemu z nas mogą zdarzyć się bolesne kontuzje- szczególnie narażeni są zawodowi sportowcy, którzy trenują często i intensywnie. Dlatego też, należy pamiętać o tym, że często przyczyną wypadków jest właśnie przetrenowanie. Nasz organizm ma ograniczoną wytrzymałość, nasze stawy i mięśnie nie są niezniszczalne. Ilość treningów, ich czas oraz intensywność powinny być dopasowane do naszych indywidualnych możliwości.

W historii znajdziemy wiele przypadków, gdzie zawodowy sportowiec ulega poważnej kontuzji, która doprowadza go do kalectwa. Dobra rozgrzewka, stopniowe zwiększanie intensywności treningu i odpowiednia technika, mogą uchronić nas przed tego typu sytuacjami. Czasami nawet niepoprawnie wykonywane przysiady czy inne, z pozoru łatwe, ćwiczenia mogą przynieść negatywne skutki. Warto zabezpieczać obciążane partie opaskami czy ochraniać ciało przed uszkodzeniem innego typu. Częstym błędem sportowców bywa także to, że ćwicząc siłowo przekraczają możliwości swojego organizmu. Powinniśmy stopniowo zwiększać obciążenia i słuchać swojego organizmu- przydatna będzie wiedza na temat działania narządów ruchu i tego w jaki sposób pracują podczas konkretnych ćwiczeń. Dzięki temu, możemy bezpieczniej i także skuteczniej trenować wybrany sport.

Kontuzje bywają nieodłączną częścią zawodowego sportu, jednak można zminimalizować ich ryzyko. Najważniejsze, by słuchać swojego organizmu i znać jego obecne możliwości. Zawodowy sport to często przekraczanie granic- pamiętajmy jednak o zdrowym rozsądku.