Rodzaje aparatów ortodontycznych
Jeśli z powodów zdrowotnych lub estetycznych chcemy poprawić wygląd naszych zębów, powinniśmy odwiedzić ortodontę i poprosić o pomoc w wyborze odpowiedniego aparatu korygującego ich ułożenie.
Aparaty ruchome
W zależności od naszego wieku oraz rodzaju wady zostanie nam zaproponowane leczenie aparatem ruchomym lub stałym. W pierwszym przypadku będziemy zmuszeni nosić aparat przez kilkanaście godzin na dobę, ale w razie potrzeby uda nam się go samodzielnie zdjąć. W skorygowaniu krzywego zgryzu pomoże nam niewielka akrylowa płytka z kilkoma przymocowanymi do niej cienkimi drutami, wyposażona w sprężynę i śrubę służące do regulacji siły nacisku aparatu na nasze zęby. Gdy okaże się, że wadę zgryzu najlepiej skorygowałoby zastosowanie aparatu stałego, ale z jakiś powodu nie będziemy tego chcieli, ortodonta może nam zaproponować stosowanie przezroczystych nakładek na zęby. Są wygodne – nie zawierają ostrych elementów, jakie mogłyby zranić śluzówkę – oraz estetyczne i niemal niewidoczne. Umożliwiają przy tym zachowanie higieny jamy ustnej, gdyż można je zdjąć do posiłku i mycia zębów.
Stałe aparaty ortodontyczne
W większości przypadków wady zgryzu koryguje się, stosując aparaty stałe, trwale mocowane za pomocą specjalnego kleju. Przez metalowe zamki umieszczane na każdym z zębów (chronionych przed otarciami dzięki ligaturom) przewlekany jest drucik – co pewien czas wymienia się co na grubszy, by stopniowo zwiększać nacisk na prostowane zęby. Leczenie ortodontyczne aparatem stałym jest czasochłonne i może być bolesne, ale daje najlepsze efekty utrzymujące się latami. Niektórym trudno jest zaakceptować wygląd swojego uzębienia z przyklejonymi doń kawałkami metalu. Dla takich osób produkowane są przezroczyste zamki ceramiczne, wyglądające na zębach bardziej naturalnie, oraz zamki szafirowe – najbardziej wytrzymałe i nie powodujące powstawania przebarwień na zębach.
Coraz więcej osób w rożnym wieku decyduje się na poprawę wyglądu swojego uzębienia za pomocą aparatów ortodontycznych. Dzięki bogatej ofercie producentów wybór odpowiedniego aparatu korygującego nie powinien być trudny.