Navigation Menu+

Migrena

Posted on mar 10, 2017 by in informacje |

Migrena jest przypadłością, która dotyka obecnie coraz więcej osób. Szacuje się, że ze schorzeniem tym walczy dziś nawet do 20% populacji. Jest to przewlekła choroba, która powoduje uciążliwe i długotrwałe bóle głowy. Bóle migrenowe mają różną skalę i częstotliwość występowania. Wielokrotnie bóle te są tak silne, że paraliżują codzienne funkcjonowanie chorego. Na chwilę obecną migrena jest obszarem wielu badań i stanowi dla medycyny poważne wyzwanie.

Mimo częstego występowania migreny nie każdy ból głowy świadczy o występowaniu choroby. Migrenowe bóle są w pewien sposób charakterystyczne i wyróżnia je kilka podstawowych cech. Jak rozpoznać tego rodzaju ból?

Po pierwsze, ból migrenowy ma charakter napadowy. Nierzadko określa się go jako tak zwany ból tętniący. Najczęściej początek bólu migrenowego dotyka tylko jednej strony głowy. Bóle takie są nadzwyczaj silne, a ich występowanie ma charakter jak najbardziej przewlekły. Te świadczące o wystąpieniu migreny nie są krótkotrwałe. Wielokrotnie mogą trwać nawet do 72 godzin. Wielokrotnie migrena objawia się bólem występującym w kilkunastominutowych cyklach. Bóle wywołane migreną są na tyle dokuczliwe, że chorzy nie potrafią w normalny sposób funkcjonować. Paraliżują one wiele podstawowych funkcji życiowych, w wyniku czego zostaje zaburzona codzienna aktywność chorego.

Migrena jest chorobą, której z całą pewnością nie można ignorować. Częste, nawracające i silne bóle głowy są sygnałem, który wysyła nasz organizm. Jeżeli występuje u nas tego rodzaju przypadłość, to niezwłocznie powinniśmy udać się na konsultację lekarską. Ze względu na to, iż przebieg migreny u każdego chorego na przebieg bardzo indywidualny, określenie jednego sposobu na walkę z chorobą jest po prostu niemożliwe. Niezwykle ważne jest więc, aby zostać pod ścisłą kontrolą specjalisty i ustalić plan działania, który pomoże choremu w walce z uciążliwymi bólami migrenowymi. Ważne, aby obserwować swój organizm i dojść do momentu, w którym bóle migrenowe nie będą jednoznaczne z zaburzeniem naszego codziennego funkcjonowania.