Navigation Menu+

Lekarz na choroby sercowe

Posted on lis 27, 2020 by in informacje |

Wysokokaloryczna dieta, stres, siedzący tryb pracy, czy brak ruchu to przyczyny tego, że coraz częściej mamy problemy kardiologiczne. Co zrobić, gdy serce nie domaga? Koniecznie zasięgnąć porady u kardiologa.

Schorzenia serca i naczyń krwionośnych to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Ich diagnozowaniem i leczeniem zajmuje się lekarz kardiolog . Rozpoznaje wrodzone i nabyte wady serca oraz układu krążenia, prowadzi szczegółową diagnostykę chorób układu sercowo-naczyniowego, ustala leczenie i rehabilitację. Ale do kardiologa warto się też udać po poradę dotyczącą profilaktyki. To dobry sposób, by uchronić się przed zachorowaniem lub pogłębieniem choroby.

Choroba cywilizacyjna

Nowoczesne technologie diametralnie zmieniły tryb naszego życia. Otworzyły przed nami szereg różnych możliwości, ale powodują, że znacznie mniej się ruszamy i gorzej odżywiamy. Nie bez znaczenia jest także tempo naszego życia i generowany przez nie stres. Wszystko to fatalnie wpływa na kondycję naszego serca. Skutki? Dolegliwości, które mogą być fatalne w skutkach. Nie bez przyczyny choroby serca i układu krążenia to absolutny top chorób cywilizacyjnych. Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u kardiologa? Przede wszystkim powtarzający się ból w klatce piersiowej, który może być oznaką choroby wieńcowej. Dzwonkiem alarmowym powinny być także wrażenie uderzania krwi do głowy, ucisk w klatce piersiowej, zmiany rytmu serca, duszności, obrzęki twarzy i kończyn, omdlenia i zasłabnięcia. Jeżeli objawy te powtarzają się od jakiegoś czasu, należy zgłosić się do lekarza. Kardiolog Olkusz? W gabinecie kardiologiczno-Internistycznym Klaudii Gieszczyk-Struzik sprawdzimy twoje serce.

Zbadaj to z nami

Każdy człowiek powinien regularnie badać serce, dotyczy to zwłaszcza osób po 50. roku życia, u których wzrasta ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego. Badania kardiologiczne pozwalają ocenić kondycję mięśnia sercowego, a także układu naczyniowego. Kardiolog Olkusz? Nasz gabinet, to szeroki wachlarze badań kardiologicznych, pomocnych w diagnozowaniu chorób układu krążenia oraz wad serca. Diagnostyka zaczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem, wraz z prześledzeniem historii chorób, a także przypadków zachorowań w rodzinie. Podstawowym badaniem jest elektrokardiografia serca, czyli EKG. Popularne jest także stosowanie holtera EKG. Z innych badań warto wspomnieć o USG, czy echu serca, które stosuje się do oceny budowy serca i jego pracy.

Tu pomoże kardiolog

Najczęściej diagnozowanym schorzeniem kardiologicznym jest choroba niedokrwienna serca, potocznie nazywana chorobą wieńcową. Charakterystycznym jej objawem jest gniotący, rozpierający ból w klatce piersiowej. Jej źródłem jest niedotlenienie mięśnia sercowego. Przyczynia się do tego inne schorzenie – miażdżyca naczyń wieńcowych, która wiąże się z odkładaniem tzw. blaszki miażdżycowej. Zwęża ona światło naczyń wieńcowych, co utrudnia przepływ krwi. Kardiolog leczy także nadciśnienie tętnicze, które objawia się podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi, powyżej granic normy, niewydolność serca związaną z uszkodzeniem mięśnia sercowego, zapalenie mięśnia, czy zawał serca, który zwykle jest wynikiem nieleczonej lub źle leczonej choroby wieńcowej. U kardiologa zdiagnozujemy i wyleczymy zaburzenia rytmu serca oraz wady nabyte lub wrodzone. Kardiolog Olkusz? Zadbaj z nami o swoje serce!