Navigation Menu+

Higiena oczu to dzisiaj priorytet

Posted on kwi 20, 2021 by in porady |

O tym, jak ważna jest higiena oczu przekonujemy się każdego dnia. Suche, piekące, bolące, czy przekrwione oczy potrafią sprawić nam wiele problemów. Jest wiele przyczyn, które negatywnie wpływają na nasz wzrok, więc powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by zminimalizować zagrożenia i chronić oczy. 

Co ma negatywny wpływ na nasz wzrok?

 

Jest wiele czynników, które wpływają na nasz wzrok, dlatego tak ważna jest higiena oczu. Niestety, najczęściej nie możemy ich uniknąć. Do najczęstszych przyczyn kłopotów z oczami i wzrokiem zaliczamy:

– urządzenia mobilne – obecnie niemal każdego dnia wpatrujemy się w monitory laptopów, tabletów i smart fonów. Nie jest to obojętne dla naszego wzroku.

– nieodpowiednie oświetlenie – najlepsze dla naszego wzroku jest światło dzienne, jednak często musimy pracować przy świetle sztucznym, często jarzeniowym

– klimatyzacja – ma negatywny wpływ na nasze spojówki, powodując swędzenie i zaczerwienienie oczu

– zanieczyszczenie powietrza – nie bez znaczenia jest smog, dym i warunki atmosferyczne, np. wiatr, mróz, upał, czy promienie słoneczne. 

– niedosypianie – notoryczne problemy ze snem mają duży wpływ na wzrok i oczy, które są zmęczone i obciążone.

Te czynniki wpływają na podrażnienie naszych oczu. Musimy więc zrobić wszystko, żeby o nie dbać. Na szczęście nie jesteśmy bezbronni. Jest wiele sposobów na to, by wspomóc ich pracę i zadbać o komfort wzroku.

Sposoby na higienę oczu

 

Zaczerwienienie, pieczenie, ból, uczucie przesuszenia: to najczęstsze objawy. W ten sposób oczy dają nam znać, że potrzebują pomocy. Jeżeli nie zadziałamy od razu, problem będzie się pogłębiał. Są różne sposoby na to, by odzyskać komfort i uratować wzrok. Do dyspozycji mamy szeroki zakres środków zaradczych i pomocowych: od metod domowych, przez witaminy, aż po środki specjalistyczne jak krople do oczu. 

Higienę oczu musimy więc traktować jako priorytet, jeżeli chcemy utrzymać wzrok w jak najlepszej formie. Domowe metody sprawdzają się przy przemęczonych oczach, jednak po wielu godzinach pracy przed monitorem lub gdy czujemy, że nasze oczy są podrażnione, przesuszone albo mamy wrażenie jakby wpadło do nich ciało obce, sięgajmy po środki specjalistyczne, np. krople do oczu.