Grzybica skóry – jakie są przyczyny i objawy? Jak wygląda leczenie?
Grzybica skóry to choroba zakaźna, którą wywołują dermatofity bądź drożdżaki. Grzyby chorobotwórcze mogą zaatakować każdego, a zachorowalność na grzybicę jest duża- jest jedną z najczęściej pojawiających się chorób skóry.
Przyczynami powstawania grzybicy skóry, która może przyjmować różne odmiany, są przede wszystkim czynniki zewnętrzne. Dermatofity mogą być przenoszone ze zwierząt, z ziemi czy za pośrednictwem przedmiotów i innych ludzi. Kiedy nasz organizm jest osłabiony, w wyniku innych dolegliwości, drożdżaki namnażają się, a zakażenie postępuje. Czynnikami, które mogą sprzyjać rozwojowi choroby są wizyty w publicznych basenach, saunach, noszenie mało przewiewnej odzieży i obuwia. Utrzymywanie higieny jest bardzo ważne, jeżeli chcemy zapobiec zakażeniom, jednak nawet i takie postępowanie czasami nie jest w stanie uchronić naszego organizmu przed chorobą- szczególnie gdy jest osłabiony.
Objawami grzybicy skóry są najczęściej widoczne, czerwone zmiany na jej powierzchni. Swędzenie, zaczerwienienia, pęcherzyki to najbardziej charakterystyczne sygnały świadczące o zakażeniu drożdżakami. Niekiedy jednak, z powodu innych dolegliwości, możemy nie być w stanie ocenić czy dana zmiana skórna spowodowana jest drożdżakami czy inną chorobą- najlepiej wtedy udać się do lekarza. Cecha charakterystyczną grzybiczych zmian skórnych jest fakt, że są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. W zaawansowanym stadium, pojedyncze ogniska mogą zlewać się ze sobą.
Leczenie grzybicy skóry należy rozpocząć od rozpoznania gatunku grzyba, który spowodował chorobę. Takie badanie jest konieczne, ponieważ leki działają na konkretne gatunki. W zależności ot tego, którą część ciała dotyka choroba, sposób leczenia może się różnić. Zwykle jednak jest to leczeni miejscowe, maściami przeciwgrzybiczymi. Oprócz tego czasem przyjmuje się preparaty doustne, leczące od wewnątrz.
Jeżeli podejrzewamy grzybicę skóry bądź nagle pojawiły się zmiany skórne- udajmy się do lekarza. Rozpoczynanie leczenie na własną rękę może nie przynieść pożądanych rezultatów- nie wiemy który gatunek grzyba chorobotwórczego przyczynia się do rozwoju grzybicy.