Navigation Menu+

Czyszczenie instalacji wodnej w domu

Posted on lis 7, 2022 by in informacje |

Czemu należy czyścić instalację?

Choć na co dzień o tym nie myślimy, wraz z upływem czasu każda instalacja wody pitnej oraz sieć wodociągowa wymaga czyszczenia. Dotyczy to zarówno instalacji ciepłej, jak i zimnej wody, bez względu na to czy wykorzystujemy ją do celów przemysłowych czy bezpośredniej konsumpcji. Zanieczyszczenie instalacji wynika z odkładania się osadów, które z czasem zaczynają pokrywać ściany instalacji. W rezultacie, na ścianach instalacji pojawia się biofilm (często zbudowany z grzybów, pleśni czy osadów nieorganicznych). Powstałe w ten sposób środowisko biologiczne wpływa negatywnie na jakość wody. Jeśli przeprowadzamy czyszczenie instalacji wodnej w domu zbyt rzadko lub nie robimy tego regularnie, warstwa osadu będzie coraz grubsza, a im bardziej narośnięty biofilm, tym trudniej go usunąć. Ze względu na to, że parametry wody regulują przepisy prawne, może zdarzyć się, iż woda nie będzie nadawała się do spożycia. Poza tym koszt usunięcia warstwy osadu, który narastał przez lata może przyprawić o zawrót głowy. Tego typu usługi nie należą do tanich.

Metody czyszczenia instalacji wodnej w domu

Proces dezynfekcji instalacji wodnej nie jest prostym procesem i wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Często niezbędne są specjalne środki, takie jak, na przykład, mieszaniny kwasów organicznych nieorganicznych. Podczas czyszczenia instalacji wodnej w domu sprawdzą się także preparaty chemiczne (pod warunkiem, że będą zawierać odpowiednie stężenie zasad, utleniaczy i biocydów). W niektórych przypadkach przeprowadza się także płukanie wodno-powietrzne. Regularne czyszczenie instalacji cieplej i zimnej wody pozwala zapobiegać powstawaniu biofilmu. Dzięki dezynfekcji zapewniamy także instalacji odpowiednią przepustowość. Czyszczenie instalacji może obejmować następujące czynności:

  • dezynfekcję z wykorzystaniem podchlorynu sodu i dwutlenku chloru
  • płukanie sieci
  • czyszczenie chemiczne (zwłaszcza w przypadku instalacji wody pitnej)
  • płukanie hydropneumatyczne

W przypadku domowych instalacji, lepiej zapobiegać niż walczyć z konsekwencjami osadzającego się biofilmu.  

Masz problem z jakością wody w domu? Wyczyść instalację!

Jeżeli zauważyłeś w domu pogorszenie się jakości wody to powinieneś zlecić czyszczenie instalacji wodnej. Takie pogorszenie się jakości wody może objawiać się nietypowym jej posmakiem lub też dziwnym zapachem. Każdy dobiegające od normy zmiany wody powinny wzbudzić twoje zaniepokojenie oraz czujność.

Dlaczego dezynfekowanie oraz czyszczenie instalacji wodnej w domu jest ogromnie ważne?

Korzystanie z wody, która nie spełnia norm jakościowych może być bardzo groźne dla zdrowia, dotyczy to zwłaszcza wody używanej w kuchni do picia czy gotowania. Stan instalacji wodnej w domu jest tutaj kluczowy. Nawet jeżeli z sieci czy ze studni pobieramy czystą wodę to na ostatnim etapie dostarczania, już w naszym domu, może ona zostać zanieczyszczona bardzo groźnymi bakteriami, grzybami czy różnego rodzaju mikroorganizmami. Bakterie rozwijające się w rurach mogą stanowić zagrożenie dla życia ludzi i skutkować problemami z żołądkiem, a także wywoływać bardzo groźne stany zapalne. 

Sposoby czyszczenia instalacji wodnej w domu

Regularne czyszczenie instalacji wodnej w domu jest najlepszym sposobem na zapewnienie jej czystości i braku obecności groźnych bakterii. Najczęściej w celu dezynfekcji instalacji korzysta się z jednej z trzech metod:

  • Czyszczenie i dezynfekcja instalacji wodnej w domu podchlorynem sodu;
  • Czyszczenie i dezynfekcja instalacji wodnej w domu nadtlenkiem wodoru i kwasem nadoctowym;
  • Czyszczenie i dezynfekcja instalacji wodnej w domu dwutlenkiem chloru;

Każda z tych przedstawionych powyżej metod ma swoje zalety a nasi fachowcy podpowiedzą Państwu wybór tej najlepiej pasującej do konkretnej instalacji i problemu w niej występującego. 

Zleć czyszczenie instalacji wodnej w domu fachowcom

Jeżeli chcesz mieć pewność, że spożywana przez Ciebie woda spełnia najwyższe standardy zamów profesjonalne czyszczenie instalacji wodnej w domu. Szybko i bez kłopotów pozbędziesz się wszelkich problemów z jakością wody. Jeżeli nie jesteś pewien czy woda u Ciebie spełnia wszelkie normy jakościowe wykonamy dla Ciebie jej badania.