Navigation Menu+

Czym zajmuje się dermatolog?

Posted on kwi 1, 2021 by in medycyna estetyczna |

Czym zajmuje się dermatolog?

W przychodniach i prywatnych gabinetach przyjmują lekarze różnych specjalizacji. Wśród nich są dermatolodzy. Czym konkretnie się zajmują i komu oferują pomoc? Kiedy i kto powinien wybrać się do dermatologa?

Kim jest dermatolog?

Dermatolog-wenerolog czy po prostu dermatolog to lekarz specjalizujący się w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce chorób dotykających skórę, paznokcie oraz włosy. Nierzadko zajmuje się dodatkowo schorzeniami ogólnoustrojowymi, objawiającymi się zmianami skórnymi. By zostać dermatologiem, osoba zainteresowana tym zawodem musi ukończyć studia medyczne i staż, a w dalszej kolejności przystąpić do specjalizacji z zakresu dermatologii i wenerologii. Profesjonalny dermatolog-wenerolog zajmuje się problemami oraz dolegliwościami skórnymi. Chodzi tu o takie niekorzystne zmiany jak trądzik, choroby zakaźne, łuszczyca, łupież, atopowe zapalenie skóry, a także oparzenia, odmrożenia i łysienie. Dermatolog może zajmować się tylko jedną tematyką, na przykład poprawą wyglądu skóry. Może też koncentrować się wyłącznie na chorobach skórnych u dzieci. Specjalista ten pracuje w szpitalu, przychodni lub prywatnym gabinecie lekarskim. 

Kiedy należy wybrać się do dermatologa?

Każdy, kto ma problemy skórne, zmiany wyraźnie widoczne na skórze, a tym bardziej zmiany i dolegliwości skórne, które utrzymują się przez dłuższy czas, powinien skonsultować się z dermatologiem. Takich dolegliwości nie należy lekceważyć. Wysypka, uczucie silnego świądu, krostki, plamki, zaczerwienienia lub jeszcze inne zmiany widoczne na skórze to wyraźny powód, aby jak najszybciej udać się do tego specjalisty. To jedyny sposób na pozbycie się problemu. Bardzo ważne jest jednak to, aby wybrać dobrego dermatologa. Tylko ten z wieloletnim doświadczeniem i specjalizujący się w szerokim zakresie chorób skórnych, będzie w stanie zdiagnozować problem i zastosować odpowiednie leczenie. Za takim należy się rozejrzeć. Dobrego dermatologa można znaleźć między innymi w Warszawie. Warto więc poświęcić chwilę na zapoznanie się z ofertą przynajmniej kilku z nich.