Czym jest krótkowzroczność i jakie są jej przyczyny?
Pośród najpopularniejszych wad wzroku wyróżniamy krótko i dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Każda z nich ma odmienne przyczyny, ale to właśnie krótkowzroczność dotyczy największej liczby osób- nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
Wada wzorku, określana mianem krótkowzroczności, zwykle spowodowana jest nieprawidłową budową narządu wzroku. Istnieją trzy typy nadwzroczności, ale jeden z nich spotykany jest najczęściej. Jest to krótkowzroczność osiowa- gałka oczna jest wydłużona, co powoduje skupienie promieni świetlnych nie na siatkówce, a poza nią. Wynikiem tego są trudności z widzeniem obiektów położonych daleko. Krótkowidz często, aby ujrzeć dalekie przedmioty czy oznaczenia, musi zmrużyć oczy- w ten sposób światło jest mniej rozpraszane wewnątrz narządu wzroku. Na dłuższą metę, ciągłe mrużenie oczu i trudności z widzeniem, mogą znacznie utrudniać życie i pogłębiać istniejącą już wadę. Dlatego przy krótkowzroczności zalecane jest noszenie szkieł korekcyjnych.
Jeżeli nasza wada jest niewielka, nie jest konieczne noszenie okularów- jednak skąd wiedzieć w jakim stopniu zaawansowania jest nasza krótkowzroczność? Istnieją trzy stopnie wady, które wyraża się w ujemnych dioptriach. W przedziale pomiędzy -3 a -7 dioptrii mieści się średnia krótkowzroczność, poniżej -7 możemy mówić już o dużej wadzie wzroku, która może utrudniać normalne funkcjonowanie. Odwiedzając okulistę możemy dowiedzieć się jakiego stopnia jest nasza wada i czy należy stosować soczewki. Stosowane przy krótkowzroczności szkła korekcyjne to soczewki wklęsło-wypukłe, które mają funkcję rozpraszającą. Możliwe jest także wykonanie operacji laserowej, jednak nie wszystkie wady mogą być w ten sposób operowane.
Praca przy komputerze czy złe oświetlenie mogą wpływać na postępowanie wady wzroku, dlatego warto pamiętać, niezależnie od tego czy jesteśmy krótkowidzami czy nie, by nie siedzieć za blisko monitora i podczas czytania książek utrzymywać odpowiednią odległość od tekstu. Bardzo ważne jest, aby regularnie kontrolować istniejącą wadę u okulisty.