Navigation Menu+

Czym jest orteza stopy?

Posted on lis 10, 2022 by in informacje |

Ludzkie stawy, jak wszyscy zapewne doskonale wiemy, są tak samo potrzebne do normalnego funkcjonowania, co podatne na niezwykle poważne urazy. Nie inaczej jest w przypadku stawu skokowego, łączącego stopę oraz dolną część nogi. W przypadku uszkodzenia go, lub urazu znajdujących się obok ścięgien, z pewnością bardzo szybko zaczniemy odczuwać prawdziwy dyskomfort, związany nie tylko z silnym bólem, ale przede wszystkim ogromnymi trudnościami w chodzeniu. W takich sytuacjach, lekarz może zlecić nam noszenie ortezy stopy, mającej na celu przyspieszenie leczenia oraz uśmierzenie bólu. W niniejszym artykule przybliżymy temat tego niezwykle przydatnego urządzenia medycznego.

 

Charakterystyka ortezy stopy

 

Noszenie ortezy stopy może odbywać się wyłącznie za zaleceniem lekarza. Wyróżniamy trzy zasadnicze typy ortez – do stabilizacji, do mobilizacji oraz do odciążenia. To, którą z nich powinien nosić pacjent, zależy od wyników konsultacji lekarza z technikiem ortopedą. Bez względu na rodzaj, orteza jest urządzeniem, oddziałującym na cały narząd ruchu. W efekcie, zapobiega ona chociażby dolegliwościom bólowym, towarzyszącym zmianom w postawie noszącej ją osoby. Noszona według zaleceń specjalisty, orteza przyspiesza także proces gojenia się stawu oraz ścięgien. Niewątpliwym atutem urządzeń tego typu jest także ich estetyczna prezencja – nikt nie lubi bowiem pogarszać swojego wizerunku w trakcie leczenia. Z tego też powodu, producenci ortez oferują swoim klientom szeroki wybór wariantów kolorystycznych oraz wzorów.

 

Kiedy noszenie ortezy stopy jest zalecane?

 

Istnieje wiele powodów, dla których nasz lekarz może zalecić nam noszenie ortezy. Przykładem jest tu chociażby szpotawość, koślawość, deformacje korekcyjne stopy czy też zaburzone napięcie mięśniowe. Orteza stopy znajduje także zastosowanie podczas leczenia złamanej kości pięty. Urządzenie to nierzadko jest również wykorzystywane w przypadku pacjentów, zmagających się z chorobą zwyrodnieniową, prowadzącą do zesztywnienia dolnej części stawu skokowego. Ortezy uniwersalne stanowią również znakomite rozwiązanie w przypadku leczenia więzadeł, które odniosły urazy podczas regularnych ćwiczeń.