Czy picie wody alkalicznej jest zdrowe?
Woda jonizowana już od dłuższego czasu uchodzi za znakomitą alternatywę dla zwykłych wód mineralnych. Jej korzystny wpływ na nasze zdrowie dostrzeżono około pięćdziesięciu lat temu, gdy zauważono, że zawarte w niej składniki wspomagają gojenie się skóry. Nie inaczej jest też w przypadku picia tego płynu. Jak zauważają bowiem światowi badacze, alkaliczna woda nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, zaś regularne jej spożywanie wspomaga pracę różnych części naszego organizmu. Tym bardziej nie dziwi więc fakt, że Polacy coraz chętniej decydują się na zakup specjalnych urządzeń, nazywanych jonizatorami. To właśnie z ich pomocą, możemy bowiem przygotowywać żywą wodę w naszym domowym zaciszu. Wiele osób, nieobeznanych jeszcze z tematem, zastanawia się jednak, czy takie płyny faktycznie są korzystne dla zdrowia. W niniejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego nie powinniśmy obawiać się tego rozwiązania.
Właściwości wody alkalicznej
W przeciwieństwie do zwykłej wody, woda żywa odznacza się optymalnym poziomem pH, przekraczającym 7,5. Ciecz ta posiada przy tym ujemny wskaźnik ORP, a także wysokie stężenie jonów wodorotlenowych. Sprawia to, że alkaliczna woda jest znakomitym przeciwutleniaczem, dostarczając ciału składniki odżywcze oraz minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach. Osiadły tryb życia i spożywanie dużych ilości niezdrowej żywności mają bowiem negatywny wpływ na poziom pH krwi. Regularne spożywanie wody żywej umożliwia nam zachowanie sprawności organizmu nawet po upływie lat. Płyn ten wspomaga jednocześnie naturalny proces przemiany materii, zapewniając ciału bezpieczny detoks.
Picie wody alkalicznej
Oczywiście, aby alkaliczna woda była w stanie pozwolić nam cieszyć się korzyściami, płynącymi z jej regularnego picia, konieczne jest prawidłowe jej spożywanie. Generalna zasada mówi, że wodę żywą powinno się pić na pół godziny przed posiłkiem, zaś po jego zjedzeniu należy odczekać około 1,5-2 godzin, zanim znów sięgniemy po szklankę. Wodę tego typu możemy nie tylko pić na zimno, ale również wykorzystać jako składnik zup lub ciepłych napojów. Należy jedynie pamiętać, że woda alkaliczna może, w skrajnych przypadkach, ingerować w działanie leków i rozrzedzać kwasy żołądkowe.