Atopowe zapalenie skóry – kogo dotyka i jak się je leczy
Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najczęstszych alergicznych chorób skóry, przy czym jest to choroba przewlekła. Objawem AZS jest najczęściej suchość skóry, łuszczenie oraz jej podrażnienia, którym zazwyczaj towarzyszy nadmierne swędzenie. Z racji tego, że takie objawy towarzyszą często również innym chorobom, atopowe zapalenie skóry jest dość trudne do zdiagnozowania.
Kogo dotyka choroba?
AZS bardzo często dotyka kobiet i dzieci. Najczęściej diagnoza jest stawiana właśnie już w okresie dzieciństwa (do 5. roku życia). Nie oznacza to, że choroba nie może wystąpić w późniejszym wieku. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą genetyczną, której objawy mogą wystąpić w każdym etapie życia. Prawdopodobieństwo wystąpienia AZS u osoby, której jedno z rodziców jest chore wynosi ok. 30 %. W przypadku, gdy oboje rodzice zmagają się z tą dolegliwością, ryzyko zachorowania dziecka wynosi już ok. 75%.
Czy AZS można wyleczyć?
Z racji tego, że za powstanie choroby odpowiedzialne są geny atopowego, zapalenia skóry nie da się całkowicie wyleczyć. Pomimo ustąpienia objawów nie można mówić o wyleczeniu, gdyż nieprawidłowa higiena i odstępstwo od leków w każdej chwili mogą wywołać nawrót objawów. Celem leczenie jest łagodzenie symptomów choroby i utrzymanie stanów remisji.
Leczenie prewencyjne
Można minimalizować objawy atopowego zapalenia skóry oraz ryzyko ich występowania. Dlatego chorzy powinni unikać zanieczyszczonego środowiska i wszelkich drażniących substancji. Osoby z AZS powinny też uważać na wysoką temperaturę, stres, a także na wszelkie alergeny zarówno powietrznopochodne, jak i pokarmowe.
Jak łagodzić objawy atopowego zapalenia skóry?
Przede wszystkim trzeba być pod stałą opieką dermatologa, który zapisze nam odpowiednie leki i maści. Osoby z AZP powinny też dbać o mocne nawilżanie swojej skóry. W przypadku mocnych objawów należy stosować mokre opatrunki oraz skorzystać ze specjalistycznej odzieży. Nieco rzadziej spotykanym sposobem walki z chorobą jest tzw. fotochemioterapia, czyli naświetlanie promieniami UVA i UVB.