Navigation Menu+

Zapalenie zatok – jak rozpoznać? Gdzie szukać pomocy?

Posted on paź 18, 2016 by in informacje, leczenie, profilaktyka |

Zatkany nos towarzyszy praktycznie każdemu przeziębieniu. Zwykle, z pomocą domowych sposobów jesteśmy w stanie zwalczyć przeziębienie po kilku dniach. Jednakże, gdy dochodzą do tego bóle głowy, w szczególności umiejscowione w okolicach nosa i czoła, ogólne złe samopoczucie, katar i inne objawy nie ustępują, prawdopodobnie mamy do czynienia z zapaleniem zatok. Najczęściej przypadłość ta jest konsekwencją właśnie banalnego przeziębienia. Możemy być pewni, iż jest to zapalenie zatok, jeśli ból znacząco nasila się podczas schylania, a także dręczy nasze ciało głównie w godzinach porannych.

Kłopoty z zatokami mogą mieć swoje źródło pośród niedoleczonych, częstych i nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Częściej dotykają alergików, astmatyków czy też osoby, które borykają się z nieprawidłowościami anatomicznymi, na przykład skrzywioną przegrodą nosa. Ból, który pojawia się w trakcie zapalenia zatok, spowodowany jest wytwarzającą się wydzieliną na etapie procesu zapalnego, która zatyka ujścia zatok. Niemożność wydostania się powietrza skutkuje naciskiem na ściany zatok, a dla nas nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Jeśli infekcja dopiero się rozwinęła i dolegliwości nie są jeszcze intensywnymi, można spróbować domowych zabiegów, jak inhalacje oraz rozgrzewające okłady. Pomoc lekarska będzie niezbędna, jeśli objawy nie ustępują po upływie tygodnia i nasilają się.

Leczenie najczęściej opiera się na antybiotykoterapii, która również może zostać uzupełniona o stosowne inhalacje oraz szereg działań domowych, jakie podejmujemy przy okazji każdego stanu chorobowego. Jeśli infekcja trwa dość długo, jest kolejną i to w krótkim odstępie czasu, a do tego farmakoterapia nie przynosi oczekiwanych efektów, zachodzi stosowność wykonania badań mikrobiologicznych, nierzadko również punkcji, czyli nakłucia. Na podstawie otrzymanych wyników z pobranej wydzieliny dostosowuje się medykament, który będzie w stanie skutecznie zwalczyć drobnoustroje chorobowe. Przypadki trudne do jednoznacznego zdiagnozowania mogą wymagać przeprowadzenia endoskopii nosa i zatok.