Navigation Menu+

Ząb z głowy i co dalej? Jak postępować po usunięciu zęba

Posted on kwi 1, 2017 by in informacje |

Bezpieczeństwo jamy ustnej po zabiegu stomatologicznym, zależy od stopnia przestrzeganej przez nas higieny. Po zabiegu usunięcia zęba pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, jak bezpiecznie zająć się stanem naszej jamy ustnej. Podążając za wskazówkami, które znajdziecie Państwo poniżej, możemy dowiedzieć się, o czym warto pamiętać, aby prawidłowo postępować po ekstrakcji zęba.

GDY ZAMKNĄ SIĘ DRZWI GABINETU

W większości przypadków, instrukcje dotyczące postępowania z gojącą sie raną pozabiegową, otrzymamy od samego dentysty. Jeżeli był to bardziej złożony zabieg, takich informacji powinien udzielić nam również chirurg stomatologiczny. Po udanym zabiegu usunięcia zęba, przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej higienie oraz zmniejszeniu ryzyka wystąpienia jakichkolwiek powikłań. Co ułatwi nam gojenie się pooperacyjnej rany zęba? Czy pewne rutynowe czynności (jak płukanie jamy ustnej po umyciu zębów), mogą nam w tym przeszkodzić?

WIELE ZALEŻY OD NAS

Kilka dni po zabiegu ekstrakcji zęba, to czas szczególnie narażający nas na wystąpienie infekcji bakteryjnej, warto zapamiętać o kilku sposobach na bezpieczny przebieg gojenia się tej delikatnej rany. Po zabiegu, tampon umieszczony przez dentystę w miejscu rany, powinien być przygryzany (hamowanie krwawienia) przez około 30 minut. Po jego wypluciu niewielkie krwawienie (nie powinno nas ono martwić), może utrzymać się do kilkunastu godzin po zabiegu. W przypadku jego obfitości, warto zgłosić się do stomatologia. Starajmy się ograniczyć picie i jedzenie, jeszcze przez 2 godziny po odbytym zabiegu. W następnych dniach, warto zainwestować w dietę łatwą do żucia, składającą z produktów miękkich, papkowatych. Umożliwi ona wchłanianie się obrzęku oraz gojenie rany. Istotnym jest także zrezygnowanie z produktów skrajnie gorących oraz zimnych. Przygotowując zimny kompres w celu schłodzenia rany, zawsze owińmy lód w materiał lub ręcznik, aby nie odmrozić skóry dziąseł. Zalecane jest również unikanie alkoholu i papierosów oraz rezygnacja z wytężonego wysiłku fizycznego.

DELIKATNA PIELĘGNACJA

Specjaliści twierdzą, że wskazanym jest nieszczotkowanie zębów do 12 godzin po zabiegu, szczególne omijając miejsce pozabiegowe podczas szczotkowania nawet do 2 tygodni. Płukanie jamy ustnej powinno odbywać się bardzo ostrożnie i delikatnie (zbyt intensywne przepłukiwanie buzi po szczotkowaniu, może doprowadzić do stanu zapalnego zębodołu). Rzadkim powikłaniem jest także utrata skrzepu krwi, która wywoływana jest przez podciśnienie (powstałe przy intensywnym zasysaniu śliny z zębodołu np. podczas picia przez słomkę gęstego napoju). Postępując delikatnie i uważnie możemy zadbać o wykluczenie powikłań pozabiegowych. Następnie, (jeżeli wymaga tego rodzaj zoperowanego zęba), możemy skupić się na doborze implantu lub wykonaniu zabiegu mostu protetycznego, zwłaszcza, jeśli usunięty ząb znajduje się na froncie naszego zgryzu.