Navigation Menu+

Stomatolog – spec od pięknego uśmiechu… i nie tylko

Posted on lis 5, 2019 by in stomatolog |

To że o zęby należy dbać, jest nam wpajane od wczesnego dzieciństwa. W końcu stałe zęby ma się na całe życie, przynajmniej teoretycznie. W praktyce często konieczne jest ich zastąpienie różnego rodzaju protezami. Wizyty u stomatologa powinny być na stałe wpisane w nasz kalendarz. Nawet wtedy, jeśli nic się nie dzieje. Średnio co pół roku dentysta powinien sprawdzić stan naszego uzębienia. Takie kontrole pozwolą uniknąć długotrwałego i nierzadko kosztownego leczenia. I co najważniejsze – na dłużej zachowamy zdrowy, naturalny uśmiech. I nie tylko…

STAN UZĘBIENIA A ZDROWIE CAŁEGO ORGANIZMU



Zdrowe zęby i dziąsła to nie tylko niezaprzeczalne walory estetyczne pod postacią pięknego uśmiechu. To także witalność całego organizmu. Dlatego też stomatolog, lecząc nasze zęby, przyczynia się także do tego, że dzięki wyeliminowaniu chorób jamy ustnej, unikniemy schorzeń całego organizmu. Na przykład zaniedbanie leczenia próchnicy może wywołać poważne powikłania w całym organizmie. Bakterie, które powodują próchnicę, atakują nerki czy też mięsień sercowy. Dlatego pomoc stomatologa w odpowiednim czasie jest nieoceniona.


Niebezpieczne dla całego organizmu są nie tylko choroby zębów, ale także dziąseł i przyzębia (czyli tkanek otaczających i unieruchamiających ząb). Być może brzmi to zaskakująco, ale zapalenie przyzębia może przyczynić się do powstania miażdżycy, a w dalszej kolejności do… zawału serca czy udaru mózgu. Bakterie atakujące przyzębie mogą także przyspieszyć rozwój cukrzycy. Badania dowiodły, że zapalenie dziąseł i przyzębia przyczynia się do reumatoidalnego zapalenia stawów oraz do endometriozy. Dlatego, by uniknąć takich przykrych zdrowotnych niespodzianek, trzeba trzymać rękę na pulsie i nie odkładać w nieskończoność wizyt u stomatologa.

PROFILAKTYKA, CZYLI ODPOWIEDNIE DBANIE O ZĘBY OD NAJMŁODSZYCH LAT



Profilaktyka to działania, które mają zapobiec chorobom. Podstawą w przypadku uniknięcia chorób zębów i przyzębia jest oczywiście odpowiednia higiena jamy ustnej. Próchnica niestety w dużej mierze występuje u dzieci i atakuje mleczne zęby, co wróży podobne problemy, gdy pojawią się zęby stałe. Często rodzice ignorują fakt, że zęby mleczne są zaatakowane przez próchnicę, bo przecież… i tak wypadną. Niestety wraz z ich wypadnięciem problemy z próchnicą się nie kończą. Dlatego należy małe dzieci przyzwyczajać do regularnego szczotkowania zębów po posiłkach, a także zadbać o to, by dieta najmłodszych nie obfitowała w słodkie produkty. Ważny jest też wybór odpowiedniej pasty, która nie uszkodzi delikatnego szkliwa – warto zapytać o nią stomatologa.