Navigation Menu+

Problemy z niedoborem tarczycy? Sprawdź jaką dietę stosować

Posted on lut 1, 2017 by in diety, informacje, leczenie |

Jednym z najbardziej dotkliwych objawów niedoczynności tarczycy, poza ciągłym poczuciem zmęczenia i trudnościami z koncentracją, jest znaczne spowolnienie metabolizmu, co z kolei może przekładać się na dynamiczny przyrost masy ciała. Dlatego osoby cierpiące na niedobór tego hormonu powinny pamiętać o przestrzeganiu na co dzień kilku podstawowych zasad żywienia, które wspomagać będą leczenie oraz znacznie ułatwią kontrolę wagi.

Czego unikać?
Wbrew obiegowej opinii, zmniejszenie ilości spożywanych kalorii wcale nie zagwarantuje w tym przepadku sukcesu. Wręcz przeciwnie – poprzez osłabienie organizmu doprowadzić może to do dodatkowego spowolnienia przemiany materii. Nie oznacza to jednak, że wszelkie kaloryczne produkty będą działały na naszą korzyść! Zdecydowanie omijać należy tzw. „puste kalorie”, na które natkniemy się w słodyczach i napojach gazowanych z dużą zawartością cukru, przekąskach bogatych w tłuszcz oraz w alkoholu. Są one ubogie w wartości odżywcze, a jednocześnie dostarczają nadwyżek energii, które organizm magazynuje w postaci tłuszczów. Wskazane jest również unikanie glutenu, a więc z diety wyeliminować należy żywność na bazie pszenicy. Co bardziej zaskakujące, również nie wszystkie jarzyny powinny gościć na naszym talerzu. Mowa tu o warzywach z rodziny krzyżowych, m. in. jarmużu, kalafiorze, brukselce, rzepie czy kapuście, zawierających goitrogeny, czyli substancje antyodżywcze sprzyjające tyciu.

Białko i jod – obowiązkowe elementy jadłospisu
Wiemy już, że leczenie niedoboru tarczycy należy wspomagać pobudzeniem metabolizmu. W przyspieszeniu procesów przemiany materii niezwykle przydatne są proteiny, dlatego za podstawę diety powinny posłużyć produkty rybne oraz inne bogate źródła białka zwierzęcego, głównie mięso wołowe, cielęcina oraz drób. Kolejnym bardzo istotnym składnikiem diety leczniczej jest w tym przypadku jod, znacznie wspomagający wytwarzanie hormonów tarczycy. Aby dostarczyć duże ilości tego pierwiastka organizmowi, ponownie należy sięgnąć po ryby, a także owoce morza, kefir czy maślankę. Pamiętajmy również o uzupełnianiu żelaza, zawartego przede wszystkim w jajach kurzych, owocach i zielonych warzywach.

Zmiana sposobu odżywiania jest niewątpliwie istotnym elementem wspomagającym leczenie niedoczynności tarczycy, ale należy pamiętać, że nie jedynym – równie istotne dla kuracji jest zażywanie odpowiednich leków czy regularna aktywność fizyczna.