Navigation Menu+

Pończochy przeciwżylakowe – co warto wiedzieć na ich temat?

Posted on wrz 14, 2022 by in profilaktyka |

Żylaki to problem, z którym boryka się wielu z nas. Trudno jest się temu zresztą dziwić – mało aktywny tryb życia stał się niezwykle powszechny w dzisiejszych czasach, zarówno pośród dorosłych, jak i dzieci. Nierzadko zdarza się też, że brak aktywności fizycznej jest spowodowany naszym codziennym życiem zawodowym. Zarówno siedząca praca w biurze, jak i wielogodzinne stanie w prowadzonym salonie fryzjerskim przyczyniają się do rozwoju schorzeń nóg. Z tego też powodu, coraz powszechniejszą praktyką staje się noszenie pończoch uciskowych na żylaki. Mowa tu o praktycznych akcesoriach unisex, wywierających kontrolowany ucisk na zewnętrzną stronę nóg, przynosząc tym samym ulgę oraz zapobiegając tworzeniu się nowych żylaków. Oto, co warto o nich wiedzieć.

 

Prewencja i leczenie

 

Przeglądając oferty specjalistycznych sklepów, z pewnością zauważymy, że pończochy uciskowe na żylaki dzielą się na różne kategorie. Producenci tego typu akcesoriów oferują nam bowiem zarówno warianty prewencyjne, jak i lecznicze, podzielone na trzy stopnie. Tym, co wyróżnia poszczególne rodzaje pończoch, jest stopień ucisku. Akcesoria prewencyjne wywierają słaby ucisk na nogę, na poziomie poniżej 18 mmHg. Pończochy z uciskiem 18-23 mmHg to tzw. pończochy 1 stopnia, przeciwdziałające lekkim żylakom oraz uczuciu ciężkości nóg. W przypadku poważniejszych schorzeń, jak chociażby zakrzepicy żylnej, konieczne jest sięgnięcie po pończochy 2 stopnia, z uciskiem 23-32 mmHg. Akcesoria o najsilniejszym ucisku, przekraczającym 32 mmHg, wykorzystuje się w leczeniu przewlekłych chorób żylnych tudzież zaawansowanych stanów zapalnych. To, który stopień powinien być wykorzystany w naszym przypadku, powinien określić lekarz specjalista.

 

Dobór pończoch uciskowych pod kątem rozmiaru

 

Przed zakupem pończoch uciskowych na żylaki, powinniśmy upewnić się, jaki rozmiar zagwarantuje nam komfortową kompresjoterapię. Wszelkie pomiary należy przeprowadzić rano, w pozycji stojącej. Mierzymy wówczas długość nogi oraz obwód uda, środka uda, miejsca pod kolanem, najszerszego miejsca łydki, najwęższej części miejsca nad kostką. Uzyskane parametry możemy wówczas zestawić z sieciowymi tabelami rozmiarów, aby móc sprawdzić, jakie pończochy powinniśmy kupić.